Çanakkale

Gurbetçilere soru: Çanakkale Köprüsü’nü kullanacak mısınız?

1915 Çanakkale Köprüsü’nün açılışı için geri sayım başladı. Tarihi proje 26 Şubat cumartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğum gününde hizmete girecek. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, açılıştan önce canlı yayında 1915 Çanakkale Köprüsü’ne dair merak edilen soruları yanıtladı. Bakan Karaismailoğlu, köprünün geçiş ücretiyle ilgili de açıklamalarda bulundu. Karaismailoğlu “Geçiş ücreti Cumartesi günü açıklanacak. Burada da makul bir bedel olacak. Daha uygun olsun daha çok araç geçsin amacımız” dedi.

Advertisement

Ücretini Cumhurbaşkanı açıklayacak

Geçiş ücretiyle ilgili bilgi de veren Bakan Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı. “Geçiş ücretleri konusunda şöyle söyleyeyim finans modeli var. Yatırım miktarı var. Her yıl olan işletme maliyeti ve finans maliyeti var. Bunu vatandaşımıza yansıtırken en uygun şekilde yansıtacağız. Cumartesi günü açıklayacağız. Feribot ücretleri var 100 TL otomobil için, kişi başı da 6 TL ödeme yapıyorsunuz. Yarım saat için… Burada 6 dakikada geçeceksiniz. Cumartesi günü en az yük getirecek bedeli açıklayacağız. Sayın Cumhurbaşkanı resmi açılışla bunu da açıklayacaktır. ”

Daha önce 15 Euro denilmişti

Öte yandan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun, 2021 yılı Eylül ayında köprü geçiş ücretini 15 Euro (230,40 TL), olarak açıklaması “Neden Türk Lirası kullanılmıyor?” tartışmalarını beraberinde getirmişti

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin