Gurbetçi

Gurbetçilere “Sahte emeklilik” denetimi

Zamanında Türkiye’nin sunduğu uygun fiyata emekli olma imkanının acısı şimdi çıkmaya başladı. Yatırdığı parayı 10 yılda çıkaran gurbetçiler şimdi devletin kasasına yük olmaya başladı. Sözcü Gazetesi’nden Ali Gülen’in haberine göre Türkiye, şimdi sahte şirketler aracılığıyla yurtdışından emekli olanları tespit etmek için harekete geçti. Bu tespit edildiği durumda gurbetçi emekli aylığından olacak. Sosyal Güvenlik Kurumu da yükünü biraz olsun hafifleymiş olacak.

Advertisement

Sözcü’nün haberine göre yurtdışından borçlanarak emekli olan 700 bini aşkın kişi arasında sahte şirketler aracılığıyla “Türkiye’de çalışıyormuş gibi” gösterilerek ve düşük prim ödeyerek yüksek aylıkla emekli edilenler var. Yurt dışından uygun şartlarda emekli olanlardan kurtulmak isteyen SGK, Emniyet Genel Müdürlüğü ile ortak çalışarak gurbetçilerin yurtdışı giriş-çıkış kayıtlarını inceledi. Şimdi ise bu kişilere yazı göndermeye başlandı. Türkiye dışında altı aydan fazla kalan emeklilere yazı gönderen yetkililer, sahte şirketlerle emekli olanları tespit etmeye çalışıyor.

Yurtdışında çalışıyor musunuz?

SGK’nın kişilere gönderdiği yazıda şu ifadeler yer aldı:

“Aylıklar, ilgililerin yurtdışında çalışması, bir sosyal yardım ödeneği alması halinde kesilmektedir. SGK, Emniyet Genel Müdürlüğü’nden her yıl aldığı kayıtlara göre altı aydan daha uzun süre yurtdışında bulunduğunu tespit ettiği aylık sahiplerinden, yurtdışında çalışıp çalışmadıklarını ve ikamete dayalı bir sosyal sigorta ya da sosyal yardım ödeneği alıp almadıklarını gösterir belgeleri üç ay içinde kuruma göndermelerini isteyebilmekte, istenen belgeleri göndermeyenlerin aylıklarını ise bildirim yapmaksızın durdurabilmektedir.”

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2022/ekonomi/zarar-eden-sgk-gozunu-gurbetcinin-maasina-dikti-7087162/

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin