Reklam

Ana Sayfa Sılayolu Haberler Gurbetçiler Türkiye’ye en çok ne için geliyor?

Gurbetçiler Türkiye’ye en çok ne için geliyor?

Gurbetçiler Türkiye’ye en çok ne için geliyor?

Koronavirüs salgınında geçtiğimiz turizm sezonunda büyük sıkıntı yaşayan Türkiye, 2021’in ilk üç ayında geçen senenin gerisinde kaldı. Türkiye’nin turizm geliri, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 40.2 azalarak 2 milyar 452 milyon 213 bin dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu, 2021 yılının ocak-mart dönemine ait turizm istatistiklerini kamuoyuyla paylaştı. Turizm geliri birinci çeyrekte 2 milyar 452 milyon 213 bin dolar oldu ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40.2 azaldı. Turizm gelirinin (cep telefonu dolaşım ve marina hizmet harcamaları hariç) yüzde 68.8’i yabancı ziyaretçilerden, yüzde 31.2’si ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi.

Bu dönemde yapılan harcamaların 2 milyar 296 milyon 854 bin doları kişisel harcamalar, 155 milyon 359 bin doları ise paket tur harcamalarından oluştu. Bu çeyrekte sağlık harcamaları yüzde 4.7 arttı; spor, eğitim, kültür harcamaları yüzde 79.5, paket tur harcamaları yüzde 71 ve tur hizmetleri harcamaları yüzde 62.4 geriledi.

Yabancı ziyaretçiler Türkiye’yi yüzde 54.9 ile en çok ‘gezi, eğlence, sportif ve kültürel faaliyetler’ amacıyla ziyaret etti. İkinci sırada yüzde 23.3 ile ‘akraba ve arkadaş ziyareti’, üçüncü sırada ise ile yüzde 8.8 ile ‘iş amaçlı (konferans, toplantı, görev vb.)’ yer aldı.

İlginizi Çekebilir
Koronavirüsten ölenlerin sayısı yüzde 50 daha fazla çıktı

Gurbetçiler en çok akrabalarını görmeye geliyor

Yurt dışı ikametli vatandaşlar ise Türkiye’ye yüzde 66,6 ile en çok ‘akraba ve arkadaş ziyareti’ amacıyla geldi. Yurt içinde ikamet edip başka ülkeleri ziyaret eden vatandaşların harcamalarından oluşan turizm gideri, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 70,2 azalarak 236 milyon 423 bin dolar oldu. Bu tutarın 236 milyon 141 bin doları kişisel, 282 bin doları ise paket tur harcamalarından oluştu.

İlginizi Çekebilir
Bir numaralı tatil ülkesi Türkiye

En çok turist yine Rusya’dan

Yılın ilk üç ayında en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında 395 bin 915 ziyaretçi ile Rusya Federasyonu ilk sırada yer aldı. İran 152 bin 923 ziyaretçi ile ikinci, Almanya 130 bin 897 ziyaretçi ile üçüncü oldu. Almanya’yı sırasıyla Bulgaristan ve Ukrayna takip etti.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

- REKLAM -

Çok Okunanlar

İstanbul

İstanbul havalimanları en sakin arife günlerinden birini geçiriyor

İstanbul havalimanları en sakin arife günlerinden birini geçiriyor Yeni tip koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında uygulanan "tam kapanma"nın Ramazan Bayramı'nı kapsaması nedeniyle İstanbul havalimanları en sakin...

İlginizi Çekebilir

Silayolu Avusturya

Sılayolu 2016: Siz hangi yoldan gideceksiniz?

Avrupa'da okulların tatile girmesine çok az bir süre kaldı. Milyonlarca kişi karayolundan Türkiye'ye seyahat etmeye hazırlanıyor. Memleket hasretini gidermek için önce kilometrelerce yolu geride...