mahsur

Gurbetçi iş adamından Ukrayna’da mahsur kalanlara yardım

Almanya’da faaliyet gösteren, gurbetçi iş adamına ait otobüs firması, Rusya’nın saldırdığı Ukrayna’da mahsur kalan kişileri Romanya sınırına gönüllü olarak götürüyor. Royal Busreisen adlı otobüs firması, Ukrayna’daki partner şirketleriyle birlikte Kiev ve diğer kentlerde mahsur kalanların tahliyesine katkı sunmak için çalışma başlattı.

Advertisement

Telefonla ve sosyal medyadan ulaştıkları kişiler için ücretsiz seferler düzenleyen firma, yolcuları otobüslerle güvenli olan sınırlara götürüyor.

otobüs

Son seferinde 30 kişiyle yola çıkan firma, 5 otobüsle 200 kadar Türk vatandaşı ile Ukraynalı sivili Romanya’ya ulaştırmayı planlıyor. AA muhabirinin telefonla ulaştığı firma sahibi Okan Erol, vatandaşların tahliyesini dün akşam planladıklarını ancak sokağa çıkma yasağı nedeniyle sabahı beklediklerini söyledi.

“10 aracımızı tahsis ettik”

Vatandaşları güvenli şekilde Romanya sınırına ulaştırmayı amaçladıklarını anlatan Erol, “Şu an Hmelnitski şehrindeyiz. Romanya kapısına yaklaşık 200 kilometre yolumuz daha var var. Otobüste şu an yaklaşık 30 kişi var, ancak güzergah boyunca yolcu almaya devam edeceğiz. Biz, Romanya kapısında 4 olmak üzere toplamda 10 aracımızı tahsis ettik.” dedi.

Erol, güzergah boyunca yaşanan zorluklara değinerek, “Yolda çok fazla kontrol var, bariyerler kuruldu. Pasaport kontrolü yapılıyor, nereye gittiğimiz soruluyor. Biz Dışişleri Bakanlığıyla iletişime geçtiğimiz ve yazımız olduğu için problem yaşamadık. Çatışmaya denk gelmedik, ancak dün geldiğimizde sirenler çalmaya başladı.” diye konuştu.

Mahsur kalanların güvenli şekilde tahliyesini hedeflediklerini belirten Erol, gönüllü çalışmayı sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

(Aj)

 

 

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin