Gastronomi dünyası Antalya’da bir araya geldi

310
Gastronomi

Tatil

Antalya Kongre Merkezi’nde düzenlenen buluşmaya, Türkiye’den ve yurtdışından çok sayıda gastronomi uzmanı ve öğrenci katıldı. Uluslararası düzeyde yarışmalar ve gastronomi dünyasına ilişkin sempozyum ve konferansların düzenlendiği fuarı, ziyaret eden Vali Münir Karaloğlu, yemek yarışmalarında jüriyle birlikte tadım yaparak stantları da gezdi.

Gastronomi

Mutfağımız Dünyanın En Zengin Mutfağı

Yeme-içme kültürünün dünyada çok önemli bir trend olduğunu belirten Vali Münir Karaloğlu, bütün ülkelerin kendi kültürlerinin ana taşıyıcı unsurlarından bir tanesi olan yeme-içme kültürünü diğer ülkelere ihraç etmek olduğunu söyledi. Yeme-içme kültürü bakımından dünyada en zengin coğrafyada olduğumuza işaret eden Vali Karaloğlu, “Anadolu coğrafyası binlerce yıldır, yüzlerce medeniyete ev sahipliği yapmış. Her medeniyetin yeme-içme kültürü olarak bu topraklara miras bıraktığı gelenekler var. 

Biz şu anda bu toprakların sahibiyiz ve bırakılan bütün yeme-içme kültürlerinin de mirasçısıyız. Biz hepsini bugün miks ederek kullanıyoruz. Bir taraftan Orta Asya’dan taşıdığımız yeme-içme alışkanlıklarımız var, bir taraftan gelip bulduğumuz alışkanlıklar var. Onun için bizim mutfağımız dünyanın en zengin mutfağı” dedi.

İlginizi Çekebilir
"Antalya sadece havalimanı ve otelden ibaret değil’’

Gastronomi

Yeme İçme Kültürümüzü Dünyaya Pazarlamamız Lazım

Dünyanın en zengin mutfağına sahip olmamıza rağmen bunu daha ürüne dönüştürüp, pazara çıkaramadığımızı dile getiren Vali Münir Karaloğlu, “Döner, kebap, baklava, yoğurt gibi birkaç ürünümüz dışında çok fazla markamızla gastronomi dünyasında yokuz, dünya mutfağında yokuz. Bu ve benzeri etkinliklerle kendi yeme-içme kültürümüzü ürüne dönüştürüp dünyaya pazarlamamız lazım. Yeme-içme kültürümüz üzerinden artık para kazanmayı da öğrenmemiz lazım” şeklinde konuştu.

İnsanların sadece yeme içme kültürümüzü görmek, lezzetlerimizi tatmak için Anadolu’ya, Türkiye’ye gelmesi gerektiğini belirten Vali Karaloğlu, “İşte bunun yolu da bu ve benzeri etkinliklerdir. Antalya’da Akdeniz’in çok önemli bir destinasyonu. Yeme içme kültürü bakımından Akdeniz çok zengin. Antalya bunun hepsini barındırıyor. Girit’ten, Rodos’tan, Anadolu’nun her coğrafyasından gelen insanlar kendi yeme-içme kültürünü buraya taşıdığı için Antalya’da Türkiye’nin yeme-içme fotoğrafı, harmonisi var. Bunu paketleyip pazarlamamız gerekiyor” dedi.

(B.A)

Kaynak:www.antalya.gov.tr

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin