vinyet
Advertisement

Elektronik vinyet satın alanlar dikkat: Pişman olabilirsiniz

Avrupa’dan Türkiye’ye karayolundan seyahat edenler her şeyi doğru yaptıklarını düşünseler bile sonradan ceza ödemek zorunda kalabiliyorlar. Otoyol ücreti ödemelerini banka kartıyla yapanların şu konuda dikkat etmesi gerekiyor: Son dönemde yurtdışında elektronik vinyet satış noktalarında sürücülerin banka kartıyla yaptığı ödemelerin bazıları geçersiz sayıldı. Verilen bilgiye göre bu sorunlar farklı vinyet satış gişelerinde yaşanıyor. Sürücü ücreti ödemek için banka kartını kullanıyor ve kendisine “Ödendi” bilgisi veriliyor. Ancak buna rağmen sistem hatası nedeniyle ücret ödenmiyor. Kişi gönül rahatlığı ile yoluna devam ediyor ancak aylar sonra “Otoyolları kaçak kullandınız” diye ceza alabiliyor.

Makbuzu saklayın

Sonradan kötü bir sürprizle karşılaşmak istemiyorsanız ödeme sonrası size verilen fişi çöğe atmayın ve muhafaza edin. Bunu en az bir yıl saklamanız tavsiye ediliyor. Sonradan ceza gelmesi durumunda bu makbuz sayesinde ücreti ödediğinizi gösterebilir ve gelen cezaya itiraz edebilirsiniz. Ne yazık ki bir çok sürücü fişleri saklamayı unutuyor ve sonradan çok pişman oluyor.

Bütün bilgileri kontrol edin

Bunun yanı sıra elektronik vinyet satın alırken sisteme girilen bütün bilgilerin kontrol edilmesi şart. İşinizi şansa bırakmayın, bilgileri ister kendiniz girmiş olun, ister görevli girmiş olsun mutlaka kontrol edin. Örneğin araç plakanızda bir harf veya sayının bile hatalı sisteme girilmiş olması, sizin otoyolları kaçak kullandığınız anlamına gelebiliyor. Bu sebeple başta plaka olmak üzere bütün bilgileri bir kez daha gözden geçirin. Bunu da vinyet satış noktasından ayrılmadan önce yapın. Bir hata fark ederseniz bunu hemen düzelttirin.

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin