Ekvator’a en yakın
Advertisement

Torosların Beydağları kısmında yer alan Bakırlıdağı kuzey yamacına kurulmuş 500 dağ evi ve kayak tesislerinden oluşan bir kayak kompleksi olan Saklıkent kayak merkezi; Akdeniz`e ve Ekvator’a en yakın kayak merkezi olma özelliği ile dikkat çekiyor.

Ekvator’a en yakın kayak merkezi

Aralık 10 – Nisan 10 arasında yaklaşık 120 gün kaliteli kayak imkanı olan Saklıkent kayak merkezinde özellikle Şubat sonu ve Mart aylarında ” Gündüz Kayak,  öğleden sonra deniz” sloganı ile öne çıkıyor. Saklıkent kayak merkezi, Ilıman iklimi sayesinde ülkemizdeki sıcaklığın en yüksek olduğu kayak merkezi durumundadır ve ortalama kar kalınlığı 100 – 200 cm olup, zirvede bazen 4 metreyi bulmaktadır.

Antalya’nın saklanmış güzelliği

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Saklıkent Koordinasyon Toplantısında konuşan Vali Münir Karaloğlu: “Saklıkent, Antalya’nın saklanmış güzelliklerinden bir tanesi, artık Saklıkent’in güzelliğini daha fazla saklamayacağız. Saklıkent’i, Türkiye’nin ve insanlığın hizmetine sunacağız.” dedi.

Ekvator’a en yakın merkez

Saklıkent’i kullanabilmenin en önemli yollarından bir tanesinin etkinlik yapmak olduğuna vurgu yapan Vali Münir Karaloğlu,  Saklıkent’te her sene temmuzun sonunda ağustosun başında TÜBİTAK Uzay Gözlem Evi tarafından yapılan bir Gökyüzü Gözlem Şenliği var. Bu etkinliği büyütelim ve Türkiye’nin her bölgesinden gençler gelsin, Saklıkent’ten uzayı gözlesinler hem de Bakırtepe’de bulunan TÜBİTAK Uzay Araştırmalı Merkezi’nin tesislerini gezmiş olsunlar.

Mermer ocağı kapatıldı

Saklıkent’te geçen yıl pek çok soruna yol açan mermer ocağının kapatıldığına değinen Karaloğlu, “Doğayı bozup, gözlem evinin teleskop merceklerine zarar veriyordu. Onu nihayetinde kapatmış olduk. Taş ocağı sahibi şu an orayı mera komisyonu aracılığıyla eski haline dönüştürme çalışmalarını yapıyor. Bize teslim edildikten sonra Saklıkent’in etkinlik alanı olarak kullanabiliriz” dedi.

Turizm 12 aya yayılıyor

Saklıkent’in ulaşımıyla ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile sürekli müzakere halinde olduklarına değinen Vali Münir Karaloğlu, “Hem Feslikan yaylasından, Saklıkent’le ulaşımın sağlanması hem de Korkuteli yolundan Saklıkent’e ulaşımın sağlanması için çalışmalar var. Yine Konyaaltı Belediyemiziz, Saklıkent’le ilgili farklı projeleri var. İnşallah Saklıkent’i bundan sonra daha fazla kent turizminin gündeminde tutmaya devam edeceğiz. Bizim hedefimiz nitelikli turizm çeşitlerini arttırarak turizmi 12 aya yaymak. Onun en önemli enstrümanlarından birisi de Saklıkent. Kış aylarını kentte ki turizm faaliyetleri arasında tutabilmek için burada bir fırsatımız var. Bunu kentin menfaatine daha çok kullanmamız gerekiyor” dedi.

(B.A)

Kaynak: www.antalya.gov.tr

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin