gaz
Advertisement

Ekim ayından itibaren gazla ısınanlar bunları yapmak zorunda

Almanya’da hükumet, Rusya’nın gaz vanasını kapatması nedeniyle ısınma konusunda oluşabilecek sorunlara karşı önlemler alıyor.

Ruhr24.de’nin bildirdiğine göre, bu kapsamda Federal hükümetin yeni orta vadeli enerji tasarrufu önlemleri Ekim ayında yürürlüğe girecek. Buna göre, evlerde bir ısıtma kontrolünün sağlanması ve gerekirse güncellenmesi de zorunlu hale gelecek.

Enerji tasarrufu önlemlerinden bazıları Eylül ayından beri yürürlükte ve altı ay sürecek şekilde tasarlandı. 1 Ekim’de, iki yıl süreyle geçerli olacak ek orta vadeli tedbirler yürürlüğe girecek. Yeni kuralların bir kısmı, gaz müşterileri için zorunlu bir ısıtma kontrolü olarak öne çıkıyor.

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, önümüzdeki ve sonraki ısıtma döneminde alınan önlemlerle gaz tasarrufu yapmayı hedefliyor. Bu, Rus ithalatına bağımlılığı azaltmayı amaçlıyor. Kamu kurumları ve şirketlerin yanı sıra özel haneler de yeni düzenlemelerden etkilenecek.

Ekim ayından itibaren, önümüzdeki 2 yıl içinde özel kişilerin ısıtma sistemlerini kontrol ettirmeleri ve optimize etmeleri istenecek. Somut olarak, Habeck’in planları bu nedenle gazla ısınan müstakil evler, apartmanlar veya şirket binaları olup olmadığına bakılmaksızın tüm bina sahiplerini etkiliyor.

Sadece önümüzdeki iki yıl içinde ısıtmalarını kontrol ettirmekle kalmayıp, aynı zamanda gerekirse optimize ettirmeleri de gerekiyor.

Güner Kızıl

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin