benzin
Advertisement

E10 benzin fiyatı düştü, mazot zamlandı

Koronavirüs yaşam şeklimizi alt üst etse de sürücüleri sevindiren bir gelişmeye de neden oldu. Salgın başladıktan sonra Avrupa’da akaryakıt fiyatlarında önemli bir düşüş oldu. Bu trend son aylarda sürdü. Almanya’daki akaryakıt fiyatlarını inceleyen Alman Otomobil Kulübü ADAC, son dönemde mazot fiyatında artış olduğunu, buna karşılık E10 benzin fiyatının düştüğüne dikkat çekti. Verilen bilgiye göre Almanya’da geçtiğimiz hafta mazotun ortalama litre fiyatı 1,049 Euro olarak kayıtlara geçti. E10 benzinin litresi ise 1,238 Euro’dan satıldı. Fiyatlar elbette bölgeden bölgeye değişiyor. İki akaryakıt şekli arasındaki fiyat farkı böylelikle daha da azalmış oldu.

Daha hesaplı

İçine eklenen yüzde 10 katkı maddesi sayesinde hava kirliliğini azalttığı belirtilen “E10” benzin Almanya’da hala bir çok sürücü tarafından tercih ediliyor. Akaryakıt masraflarını düşürmek için kullanılan E10’un fiyatı, normal süper benzine göre daha düşük. Ancak sürücülerin bir kısmı “Aracımın gücü azaldı, bir depoyla kat ettiğim mesafe kısaldı” diye eleştiride bulunarak E10 kullanmamayı tercih ediyor.

Sorun yaşamadan değiştirebilirsiniz

Avrupa Otomobil Kulübü ACE, şu ana kadar deposunu E10 ile dolduran sürücülerin endişe duymadan süper benzine geçiş yapabileceğini duyurmuştu. Uzmanlar, aradaki fiyat farkının eskiye nazaran azalmasıyla sürücünün bu değişimden daha avantajlı çıkacağını vurgularken „Aracın motoru değişimden olumsuz etkilenmez. Hatta tam tersine, aracınızın gücü eskiye göre daha da artabilir. Çünkü benzinin içindeki enerji miktarı E10’a göre daha yüksek“ bilgisini verdiler. Uzmanlar, aynı sürüş şekliyle E10’dan benzine geçiş yapan araçların daha az yakıt tüketebileceğini de belirtiyorlar. Sizce hangi benzin daha avantajlı, “Süper Benzin” mi yoksa “E10” mu?

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:
Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin