askerlik
Advertisement

Dövizle askerlik ücreti artacak mı?

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları artık altı ayda bir artan tutara göre döviz üzerinden ödeme yapıyorlar. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, geçtiğimiz dönem yani 1 Temmuz-31 Aralık 2021 tarihleri arasında dövizle askerlik bedelinin miktarı 43.151,28 TL olarak belirlemişti. Yeni yılla birlikte şimdi gözler yeni tutarda. T.C. Londra Başkonsolosluğu yaptığı yazılı açıklamada şunları belirtti:

“26 Haziran 2019 tarihinde yürürlüğe giren 7179 sayılı Askeralma Kanunu çerçevesinde, dövizle askerlik bedeli tutarı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasınca her yılın ilk mesai günü tespit edilen döviz alış kuruna göre Avro veya karşılığı konvertibl yabancı ülke parası olarak belirlenmektedir.

Bu bağlamda, Milli Savunma Bakanlığı tarafından dövizle askerlik bedeli 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren 30 Haziran 2022 tarihine kadar geçerli olacak şekilde yeniden tespit edilecektir.

Bu itibarla, sözkonusu miktarın Milli Savunma Bakanlığı tarafından tespit edilerek yayımlanacağı tarihe kadar dövizle askerlik başvuru ve ödeme işlemleri 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren durdurulacaktır.”

(GŞ)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:
Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin