tatil
Advertisement

Dijital uygulamalar olmadan tatil planı yapamıyoruz

Hayatın her alanında giderek daha yaygın kullanılan dijital uygulamalar, artık tatil planlarının da merkezine yerleşti.

İnterneti destekleyen teknolojiler alanında faaliyet gösteren Cisco’nun EMEA ülkelerinde (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) yaptığı bir araştırmaya göre, seyahate çıkanlar tatil planlarını yaparken ve otellerde yer ayırtırken akıllı dijital uygulama ve hizmetlerden gittikçe daha fazla yararlanıyor.

Araştırma kapsamında EMEA bölgesinden 4 bin kişiye sorular yöneltildi ve ankete katılanların çoğunun artık seyahat ihtiyaçlarının büyük kısmı için dijital deneyimi tercih ettiği ortaya çıktı.

Olası tatil noktalarının araştırılmasından güzergâh seçimine, rezervasyondan biletlerin alınmasına, Covid aşısı güncellemelerinden hava durumunun kontrol edilmesine hatta valize konulacak kıyafetlere kadar tatile dair tüm detaylar, dijital uygulamalar üzerinden planlanıyor.

ORTALAMA 25 UYGULAMA KULLANILIYOR

Araştırmaya katılanların y

üzde 83’ü bu yıl tatil planı yaptığını aktarırken bu kişilerin yüzde 71’i, tatil deneyimlerinde dijital uygulamaların artık kilit bir rol oynadığını vurguladı

Araştırma bulgularına göre tüketiciler tatillerini planlarken, rezervasyon yaptırırken ve seyahat esnasında ortalama 25 farklı dijital hizmet ve uygulama kullanıyor.

Katılımcıların yarıdan fazlası çıkacakları ilk tatilde kağıda basılı bilet kullanmayı düşünmediğini, bunun yerine seyahatleri boyunca yalnızca havayolu ve seyahat uygulamalarından, dijital cüzdandan ve e-postadan yararlanacaklarını söyledi.

Covid salgını seyahat edenler için yeni gerçeklikler ortaya çıkarttı. Katılımcıların yüzde 80’inin Covid-19 ya da aşı bilgilerini göstermek için uygulama kullanacağını söylemesi şaşırtıcı değil.

UYGULAMA ÇALIŞMAZSA SEYAHAT PLANLARI ALTI ÜST OLUYOR

Araştırma, dijital uygulamalarda kusursuz bir müşteri deneyiminin de önemini ortaya koydu. Buna göre katılımcıların yüzde 70’i havayolu, demiryolu ya da otel rezervasyonu gibi amaçlarla kullanılan uygulamaların çalışmaması durumunda, tatillerinin kesintiye uğrayacağını, yüzde 41’i ise bu durumun seyahatlerini alt üst edeceğini söyledi.

Ankete katılanların yüzde 37’si seyahat ayarlamaları sırasında sorun yaşarlarsa hemen alternatif bir uygulamaya geçeceğini belirtirken, yalnızca yüzde 6’sı dijital bir hizmetin iyi çalışmaması durumunda, bu hizmeti sağlayan şirketle iletişime geçmek için zaman ayıracağını dile getirdi.

Güner Kızıl

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin