Ana Sayfa Gündem Avrupa Dijital Kovid Sertifikası onaylandı: Seyahat kısıtlaması kalkıyor

Dijital Kovid Sertifikası onaylandı: Seyahat kısıtlaması kalkıyor

Dijital Kovid Sertifikası alanlara seyahat kısıtlaması kalkıyor

Avrupa Parlamentosu (AP), Birlik sınırları içinde seyahatlerde kullanılacak Dijital Kovid Sertifikası’nı kabul etti. AP, dün oylanan tasarının 690 evet oyu ile kabul edildiğini duyurdu.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi’nin onayının ardından karar, Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek.

Dijital Kovid Sertifikası

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 20 Mayıs’ta aşı sertifikası konusunda AB Komisyonu, AB Konseyi ve AP arasında yürütülen müzakerelerin uzlaşıyla sonuçlandığını açıklamıştı.

Uzlaşıya göre, AB üyesi ülkeler, sertifikanın yürürlüğe gireceği 1 Temmuz itibarıyla ek test veya karantina gibi seyahat kısıtlamalarından kaçınacak. Halk sağlığının korunması gibi gerekli durumlarda ise ülkeler ek tedbirler alabilecek. Sertifika ücretsiz olacak, kağıt veya dijital şekilde hazırlanacak. Aşı sertifikası, kişilerin Kovid-19 aşısı olup olmadığını, olduysa nerede ve hangi aşıyı olduğunu gösteren bilgiyi, hastalığı geçirenlerin iyileştiğine ve antikor seviyesine dair belgeyi ve Kovid-19 test sonucunu içerecek. Sertifikayla, AB’de onaylı Kovid-19 aşıları olmuş kişilere yönelik seyahat kısıtlamaları kaldırılabilecek.

İlginizi Çekebilir
‘Güvenli Turizm’ sertifikalı yat ve teknelere yoğun ilgi

AB halihazırda BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson firmaları tarafından üretilen aşıları onaylıyor.

(Aj)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:
İlginizi Çekebilir
Dijital Koronavirüs seyahat kartı uygulaması başlıyor

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Çok Okunanlar

Yunanistan

Sıla yolu yolcularına uyarı: Yunanistan sınırlarını açmadı

Sıla yolu yolcularına uyarı: Yunanistan sınırlarını açmadı Yunanistan, Türkiye’ye olan seyahat kısıtlamasını 26 Haziran’a kadar uzattı, Türkiye’ye gelmek isteyen sıla yolu yolcularına ise başka güzergâhları...

İlginizi Çekebilir

Bursa

Bursalılar havalimanını geri istiyor

Bursalılar havalimanını geri istiyor Bursa Kent Konseyi, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında ilkbaharda kapatılan Bursa Yenişehir Uluslararası Havalimanı'nın yeniden açılmasını istediklerini duyurdu. Sadece eğitim...