Deprem riski altındaki kenttekilerin yüzde 72’sinde deprem çantası yok

7
deprem

Tatil

Deprem riski altındaki kenttekilerin yüzde 72’sinde deprem çantası yok

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul İstatistik Ofisi, İstanbul’un en önemli sorunlarından biri olan depreme yönelik halkın algısını ve hazırlıklarını ölçmek için bir araştırma yaptı. Çok çarpıcı sonuçlar ortaya koyan İstanbul’da Deprem: Algı Ve Tutum Araştırması, bilgisayar destekli telefon anketi yöntemi kullanılarak, 5-7 Kasım 2020 tarihleri arasında, 769 İstanbul sakini ile telefon üzerinden görüşülerek hazırlandı.

Araştırmaya katılanların yüzde 72,1’inin deprem çantası bulunmuyor. Yüzde 40,1, ‘Yaşam Üçgeni’ kavramından habersiz. Yüzde 23, deprem anında yapılacakları; yüzde 52,6 acil toplanma alanlarını hiç bilmiyor.

İlginizi Çekebilir
Can kaybı 30 gün sonra ilk kez 15 olarak gerçekleşti

Yüzde 22,4’ü yedi veya üzeri depremde evinin yıkılacağını düşünüyor

Yüzde 22,4, yedi ve üzerindeki bir depremde evinin yıkılacağını düşünüyor. Yaşadığı binada hasar olmayacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 13,5. Binalarına çürük raporu verilmesi durumunda, daha güvenli bir konuta taşınacağını söyleyenlerin oranı yüzde 62,5 olurken aynı evde yaşamaya devam edeceklerini söyleyenlerin yüzde 80’i gerekçe olarak maddi yetersizliği gösterdi.

(BY)

 

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin