Ana Sayfa Aktuel Haberler Çubukla sürüntü örneği almayı gerektirmeyen teste onay

Çubukla sürüntü örneği almayı gerektirmeyen teste onay

Çubukla sürüntü örneği almayı gerektirmeyen teste onay

Singapur Ulusal Üniversitesi’yle beraber çalışan Breathonix isimli şirketin geliştirdiği yeni Covid-19 testi, sağlık otoritelerinden onay alarak kullanıma sunuldu. Bir süre için sadece Malezya – Singapur kara sınırında kullanılacak olan test, başarılı olması halinde test sürecini hem hızlandıracak, hem de kolaylaştıracak.

PCR’dan çok daha hızlı sonuç

Testin kullanımının ilk aşamalarında pozitif vakalar aynı zamanda PCR testiyle de kontrol edilecek iken, sahada alınan sonuçların da olumlu olması halinde yeni test kademeli olarak yaygınlaştırılacak. Bugüne kadar yaygın olarak kullanılan PCR testlerinin aksine burundan ya da ağızdan sürüntü örneği almayı gerektirmeyen test için, sadece cihaza bağlı bir tüpü üflemek yeterli olacak. Aynı zamanda PCR testinden çok daha hızlı sonuç veren test, trafik polislerinin alkol denetiminde kullandıkları aletlere benzer bir tüpe üflenmesinden sonra 1 dakikadan kısa süre içerisinde sonuç verecek.

İlginizi Çekebilir
Rusya koronavirüs aşısı için tarih açıkladı

Şu ana kadar yapılan denemelerde yüzde 95 oranında başarı sağlayan testin sahada da aynı başarıyı göstermesi halinde, hem hasta olduğundan şüphelenen kişiler hem de seyahat eden turistler için test süreci kolaylaşacak.

(SA)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:
İlginizi Çekebilir
Sabiha Gökçen'de covid-19 test merkezi faaliyete geçti

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Çok Okunanlar

Havayolu

Havayolu Malatya – Frankfurt uçuşlarına başlayacak

Havayolu Malatya - Frankfurt uçuşlarına başlayacak SunExpress havayolu 2021 yazında Anadolu ve Avrupa arasındaki uçuş ağını genişletmeye devam ederken bu kapsamda 27 Haziran itibarıyla Malatya'dan...

İlginizi Çekebilir

Fransa

Fransa’da da dizel yasağı başlıyor

Almanya’nın birçok kentinde eski model dizel araçların şehir içlerine girişi yasaklandı. Hava kirliğinin en büyük nedeni olarak gösterilen dizelle ilgili bir karar da Fransa'dan...