Çocuğunuzu bu yöntemle sünnet ettirmeyin

Uzmanlar sünnetin sağlık için ne kadar faydalı olduğunu anlatırken, yapılış şekli konusunda da uyarılarda bulunuyorlar.

Okulların kapanması ile birlikte birçok aileyi sünnet telaşı alır. Şimdiden kıyafet seçimi, tutulacak salon, verilecek ikramlar ve kimlerin çağırılacağı gibi konular heyecanla konuşulur. Fakat gözden kaçan bir husus pek konuşulmaz, o da çocuğun hangi yöntemle sünnet edileceğidir.

Genelde bazı aileler özel hastanelerde, özel sünnet kliniklerinde veya Devlet Hastanelerinde sünnet ettirirken, bazı aileler de memleketlerinde eski yöntemlerle seyyar sünnetçilere emanet ederler çocuklarını.

Uzmanlar sünnetin sağlık için ne kadar faydalı olduğunu anlatırken, yapılış şekli konusunda da uyarılarda bulunuyorlar.

Özellikle ağrısız ve kansız olduğu için tercih edilen lazerle sünnete dikkat çekiliyor, sünnet derisinin yakılarak alındığı lazerle müdahalenin son derece yanlış ve kesinlikle uygulanmaması gereken bir yöntem olduğunu ifade ediliyor.

İlginizi Çekebilir
Ordu’da aile katliamı: 14 yaşındaki çocuk ailesinden 3 kişi öldürdü

Lazerle sünnet yöntemi olarak bilinen yöntemin, kanama olmadığı ve çocuk fazla korkmadığı için son dönemde adeta salgın haline geldiği, lazer diye sunulan aletin aslında bir çeşit elektrikli havya olduğunu belirtiliyor. Lazerle hiçbir ilgisi olmayan bu yöntem ile sünnet derisi yakılarak alınıyor ve çoğu zaman diğer dokuların da yanmasına neden oluyor.

İlginizi Çekebilir
THY yeni dış hat seferine başlayacak

Lazerle sünnetin olumsuzluklarının yıllar sonra ortaya çıkacağını anlatılarak, müdahale sırasında deri ve deri içinde bulunan sinir uçları zarar görebildiğinden ilerki yaşlarda ereksiyon problemi ile karşılaşılabileceği hatırlatılıyor.

Öte yandan tıbbi açıdan doğru yapılmayan sünnet, birçok ciddi sağlık sorununun ortaya çıkmasına da sebep oluyor. Uzman hekimler tarafından yapılmayan her 100 sünnetin en az 30-40’ında hatalı uygulamalara rastlanıyor. Bu hataların bir kısmı tedavi edilebilirken, diğer kısmında ise geriye dönüşü olmayan tıbbi hatalar ortaya çıkabiliyor.

İlginizi Çekebilir
Aşı olmayan çocuklar Almanya'dan vize alabilecek mi?

Sünnetin tıbbi olarak hijyenik ortamda ve uzman kişilerce, sağlık teknisyenlerinin yanı sıra pratisyen doktorların da yapabileceği gibi ilk tercihin çocuk üroloğu veya çocuk cerrahisi uzmanı olması, bu uzmanların bulunmadığı yerlerde genel cerrah ya da üroloğa başvurulması gerektiği hatırlatılıyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

Sosyal Medyada Biz

76,444BeğenenlerBeğen
2,883TakipçilerTakip Et
807TakipçilerTakip Et
227AbonelerAbone

En Yeniler

iş

Avusturya’da iş çok işçi yok

Avusturya’da iş çok işçi yok Avusturya’daki iş ve işçi bulma kurumuna göre, ülkedeki çok sayıdaki işletme işçi ararken, birçok pozisyon başvuru gelmemesi nedeniyle boş kalıyor....

Çok Okunanlar

çocuk

Ordu’da aile katliamı: 14 yaşındaki çocuk ailesinden 3 kişi öldürdü

Ordu’da aile katliamı: 14 yaşındaki çocuk ailesinden 3 kişi öldürdü Ordu'nun Korgan ilçesinde, 14 yaşındaki çocuğun silahla öldürdüğü annesi, ağabeyi ve anneannesi, son yolculuklarına uğurlandı. İlçeye...

Önerilen