Çinli
Advertisement

Çin’in Wuhan bölgesinden dünyaya hızla yayılan Koronavirüs’ten korunma yolları konusunda sağlık kuruluşlarından uyarılar artarken, Çinli bir mimar virüsü “öldürebilecek” kişisel bir “baloncuk zırh” geliştirdi.

Çinli Mimar Dayong Sun’ın icat ettiği prototip baloncuk zırhta, yarasalarda ve çizgi roman karakteri Batman’den esinlenen yarasa kanatları şeklindeki fiber çerçeve sırta takılıyor. Destekler arasındaki termoplastik malzeme kullanan kişiyi bir balonun içine sarıyor. Kapalı sterilize bir ortam sağlayan UV ışıkları ile donatılmış olan ekipman, Sun’un iddiasına göre; kendi kendine 56 santigrat dereceye kadar ısınarak havadaki patojenleri öldürmeye yetiyor.

Ancak icat, lambalardan yayılan ışığın cildi tahriş etme riski taşıyor. Zira Dünya Sağlık Örgütü de koronavirüsten korunmak için UV lambalarının cilt bölgelerinde kullanılmaması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor. Termoplastik materyalin arabaların ön camları gibi olduğunu belirten Sun, gerçek ürün için çalışmaları sürdürdüklerini belirtiyor.

Geliştirilen zırhı bu linkten görebilirsiniz: https://www.thesun.co.uk/news/11084019/chinese-architect-develops-personal-bubble-armour-kill-coronavirus/

(BY)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin