Cennet hurması: Faydaları saymakla bitmiyor

412
cennet

Tatil

Cennet hurması: Faydaları saymakla bitmiyor

Trabzon hurması olarak bilinen cennet hurmasına şu sıralar pazarda ve marketlerde çokça görüyoruz. Cennet hurması, en çok Karadeniz kıyılarında ve Akdeniz illeri Hatay, Antalya ve Mersin’de üretilir. Cennet hurması içeriğinde bolca A, B ve C vitamini, kalsiyum, potasyum, fosfor ve çinko bulunur. Rengiyle görünüşüyle ve tadıyla kendinden söz ettiren hurmanın faydaları saymakla bitmiyor.

Kanseri önlüyor

Kanseri önler: İçeriğindeki çeşitli antioksidanlar ile kanser karşıtıdır, vücudun birçok hastalığa karşı koruma yeteneğini arttırır. İçeriğindeki yüksek miktarda A, C vitamini kanserli olan hücreleri onarmaya yardımcı olur.

Bağışıklığı artırır: İçeriğindeki yüksek orandaki c vitamini bağışıklığı artırmaya yardımcıdır. Diğer meyveler arasında en yüksek askorbik asit (C vitamini) içeriğine sahiptir ve tek bir cennet hurması, bu yararlı besin öğesinin günlük ihtiyacımızın yaklaşık yüzde 80’ini karşılar.

Sindirime yardımcı olur: İyi bir lif kaynağıdır. Çoğu meyvede olduğu gibi, cennet hurması da günlük lif ihtiyacının yaklaşık yüzde 20’sini tek bir porsiyonda içerir.

İlginizi Çekebilir
Sedef hastaları: Paranızdan olmayın, evdeki malzemeleri kullanın

Tümör gelişimini önler: Kanser riskini azalttığı gibi gelişmekte olan tümörlerdeki riskleri de azaltır. Hurmada, kanıtlanmış bir anti-tümör bileşiği olan betulinik asit içerir.

Erken yaşlanmayı önler: A vitamini, beta-karoten, lutein, likopen ve kriptoksin olmak üzere çeşitli vitaminler açısından zengindir. Bu vitaminler, oksidatif stresi azaltmak ve kırışıklıklar, yaşlılık lekeleri, Alzheimer hastalığı, yorgunluk, görme kaybı, kas güçsüzlüğü gibi erken yaşlanma belirtilerini önlemeye yardımcı olur.

Kan basıncını düzenler: Potasyum cennet hurmasında önemli miktarlarda bulunan bir mineraldir. Potasyum vazodilatördür (damar genişletici) ve kan basıncını düşürür, vücudun çeşitli bölgelerine kan akışını arttırır. Düşük tansiyon aynı zamanda kardiyovasküler sistemdeki gerilimi azaltır ve çeşitli kalp hastalıklarının ortaya çıkmasını önler.

Görme yetisini geliştirir: Cennet hurmasında bulunan B kompleks vitaminlerinin bir üyesi olan Zeaksantin, antioksidan bir madde olarak doğrudan iyileştirilmiş göz sağlığı ile ilişkilidir. Çalışmalar bu bileşiğin maküler dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı), katarakt ve gece körlüğünü azalttığını göstermektedir.

hurma

(G.Ş)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin