Bulgaristan

Bulgaristan’ın aldığı PCR kararı Kapıkule’ye nasıl etki yaptı?

Sılayolu ülkesi Bulgaristan geçtiğimiz günlerde koronavirüs vakaların artmasıyla birlikte Türkiye’nin de olduğu bazı ülkeleri kırmızı listeye dahil etmişti. Ve alınan kararla birlikte ülkeye girişlerde artık PCR testi istemeye başlandı. Bu durumdan etkilenen en çok Edirne’deki esnaf oldu. Normalde TL’nin dolar ve Euro karşısında değer kaybetmesi en çok Edirne’den gelen turistleri sevindirmişti. Ve Edirne esnafı gelen turistlerin alışverişinden çok memnundu.

Advertisement

Esnaf kepenk kapattı

Bulgaristan’da vakaların artması nedeniyle zorunlu hale gelen PCR testi ve karantina kentteki işletme esnafının, müşteri bulamadıkları için dükkanların kepenklerini kapattı. Alınan kararın ardından Edirne’ye gelen Bulgaristanlı turist sayısında ciddi oranda düşüş yaşandığı belirtildi. Bulgaristan’da PCR testi fiyatının yaklaşık 700 lira olması, gelen turist sayısının düşmesinde sebep oldu. Geçen hafta, günlük ortalama 10 bin kişinin giriş yaptığı Bulgaristan’a açılan Kapıkule Sınır Kapısı’ndan, dün yaklaşık 3 bin yolcunun giriş yaptığı açıklandı.

Böylelikle kapı kuleden geçen Bulgar araç sayısında yüzde 70’e varan önemli bir azalma oldu. Yani bu gelişme Kapıkule’ye bir rahatlama sağladı. Bilindiği gibi bir çok sürücü özellikle hafta sonlarında Bulgar plakalı araçlar nedeniyle Sınır kapısında yoğunluk yaşanmasından şikayetçiydi.

Karantinaya tabi olmamak için aşı sertifikası veya PCR testi şart

Öte yandan Bulgaristan vatandaşları ve ülkede oturum izniyle bulunanlar, kırmızı listedeki ülkelerden dönüşlerinde karantinaya tabi olmamaları için geçerli aşı sertifikası ve seyahatten en geç 72 saat önce yapılmış negatif PCR testi ibraz etmeleri gerekecek.

Kırmızı listedeki ülkelerden gelen 12-18 yaş grubundaki çocuklar ülkeye negatif PCR testi ile giriş yapabilecek, testi olmayanlara ise 10 günlük karantina uygulanacak. 12 yaşından küçük çocuklar ise kuralın dışında tutulacak.

Güner Kızıl

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin