sınır

Bulgaristan’a açılan sınır kapısında yine kilometrelerce kuyruk

Türkiye’nin ihracat yoğunluğuna bağlı tır çıkışlarına Bulgaristan’ın cevap verememesi nedeniyle Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda 22 kilometre tır kuyruğu meydana geldi.

Türkiye’nin ihracatındaki artış sınır kapılarındaki yoğunluğu da artırdı. Türkiye’den Avrupa’ya geçişte tır yoğunluğuna Bulgaristan çoğu zaman cevap veremiyor. Bu durum Türkiye tarafında uzun araç kuyruklarına neden oluyor.

Hamzabeyli’de tır kuyruğu yüzünden 700’den fazla araç çıkış için bekliyor. İzmir’den ihracat yükünü Romanya’ya götüren şoför Mesut Kuzucu, AA muhabirine, yurt dışına çıkışlarda genellikle Hamzabeyli güzergahını tercih ettiklerini söyledi.

Araç kuyruklarında beklerken bazı sıkıntılar yaşadıklarını anlatan Kuzucu, “Bir taraftan soğukla mücadele ederken, diğer yandan temel ihtiyaçlarımızı yollarda karşılayamıyoruz. En büyük sorunlardan biri de tırlara gizlice binmeye çalışan mülteciler. Araçlarda bile sağlıklı uyuyamıyoruz, sürekli araçları kontrol ediyoruz, binen mülteci var mı diye.” dedi.

kuyruk

Bir tırın yaklaşık 5-6 dakika peronda bekliyor

Bulgaristan tarafının hızlı çalışmaması nedeniyle kuyrukların oluştuğunu anlatan Kuzucu, özellikle karşı tarafta yapılan mülteci kontrollerinin çok zaman aldığını, bir tırın yaklaşık 5-6 dakika peronda beklediğini ifade etti.

Kuzucu, oluşan araç kuyruklarına yetkililerin Bulgar tarafıyla görüşüp çözüm bulmasını istedi.

Tır şoförü Ahmet Yücel de özellikle gece Bulgar tarafında geçişlerin çok yavaşladığını, kuyrukların bu nedenle oluştuğunu belirtti.

(Aj)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

1 YORUM

  1. Aslında burada çok şeyler dönüyor, bu yeni bir olay değil sürekli böyle, Gümrük memurları maalesef yavaş çalışıyor çok büyük bir rant var park sahipleri fazla kazansın diye kasti olarak bekletilme olayı var, normalinde bir TIR in işlemi 5dk sürüyor. Bulgaristan çok fazla bekletmiyor. Ulaştırma bakanlığının bu işe acilen el atması gerekir. Tekrar yazıyorum bu yeni bir olay değil en az bir senedir böyle, bir TIR önceleri 3 gün bekliyordu kapıda şimdi 4 gün bekliyor. Bizde burada haftalarca ürün bekliyoruz ürünler buraya gelene kadar perişan oluyor.
    https://mashop.nl

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin