benzin

Bu tarihte benzinciye giden yandı

Bu hafta Almanya’da açıklanan en önemli kararlardan bir tanesi akaryakıt yardımı ile ilgili. Almanya, ekonomik sıkıntı içinde olanlara destek olmak için kısa süre önce bir yardım paketi açıklamıştı. Bu pakette çalışanlara bir kereye mahsus ek ödeme yapılması ve ek çocuk yardımı öngörülüyordu. Pakette yer alan bir başka kolaylık ise akaryakıt fiyatlarına indirim yapılmasıydı. Alman parlamentosu geçtiğimiz günkü oturumunda benzin ve mazotun litre fiyatına vergi indirimi uygulanmasına karar verdi. Alınan karar göre benzinden 30 Cent daha az vergi alınacak. Buna katma değer vergisinin de eklenmesiyle sürücüler toplamda 35 Cent’lk bir indirimden faydalanabilecekler. Mazotta ise toplam indirim 17 Cent’i buluyor.

Advertisement

Bu manzaraya hazırlıklı olun

İndirimli akaryakıt fiyatları haziran, temmuz ve ağustos aylarında geçerli olacak. Bu karar elbette ülkedeki bütün sürücüleri sevindirdi. Ancak sürücüler 1 Haziran’da benzin istasyonuna gittiklerinde büyük ihtimalle hiç olmayan bir manzara ile karşılaşacaklar. Fiyatların hızlı düşüşünden dolayı benzincilerde uzun araç kuyruklarının oluşması bekleniyor. Uzmanlar, bekleme sürelerinin olacağı uyarısında bulundular.

Depoyu boş bırakmayın

Bu duruma çare olarak şu öneriliyor: Sürücüler 1 Haziran’dan önce deposunu boş bırakmamalı. Eğer akaryakıt fiyatı ucuzlayacak diye 1 Haziran’ı beklerseniz uzun bekleme süresi nedeniyle mağdur olabilirsiniz. Örneğin sabah işe yetişmesi gereken ancak deposu boş olanlar geç kalabilir. En mantıklı çözümün depoda 1 Haziran’ı atlatabilecek kadar benzin veya mazotun bulundurulması. Yoğunluk büyük ihtimalle 2 Haziran’dan itibaren azalacaktır.

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin