Bu kaçıncı? Bulgar sınır kapısında yolsuzluk operasyonu

64
Bulgar

Tatil

Bu kaçıncı? Bulgar sınır kapısında yolsuzluk operasyonu

Avrupa’nın en sorunlu sınır kapılarından olan Kapıkule’nin karşısındaki Bulgar Kapitan Andreevo sınır kapısı yine bir yolsuzluk skandalı ile gündeme geldi. Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızın ve Türkiye’den Avrupa’ya yük taşıyan TIR şoförlerinin yıllardır şikayetçi olduğu sınır kapısında yolsuzluk olaylarına karıştığı belirlenen polis ve gümrük memurları gözaltına alındı. Bulgar BTV kanalının haberine göre 24 saat gözaltınada tutulan kişiler daha sonra serbest bırakıldı. Soruşturma devam ettiği için savcılık bir açıklama yapmadı. Suçlanan kişiler arasında yıllardır bu görevi yürüten kişilerin olduğu belirtiliyor.

Gelen gideni aratmıyor

Bilindiği gibi Bulgar görevliler geçmişte defalarca rüşvet almakla suçlandılar, hatta Kapitan Andreevo’ya daha önce dafalarca operasyon düzenlendi. Rüşvet aldığı belirlenen kişiler görevden uzaklaştırıldı. Ancak görüldüğü gibi anlaşılan gelenler gidenleri aratmıyor. Her nedense sorun bir türlü çözülemiyor. Yolsuzluk şikayetleri bir türlü bitmeyen sınır kapısında kalıcı bir çözüm bulunamıyor.

İlginizi Çekebilir
Bulgar sınırında 30 bin Euro'ya el konuldu

TIR şoförleri dertli

Günlerce Bulgaristan’a giriş yapabilmek için kuyrukta bekleyen TIR şoförleri bu sınır kapısında en çok sorun yaşayan kişiler olarak sık sık gündeme geliyor. Türk şoförler “Rüşvet vermeyeni uzun süre bekletiyorlar, gereksiz yere arama yapıyorlar” diye dert yanıyorlar. Benzer şikayetleri otomobil sürücüleri de aktarıyor. Son yıllarda azalsa da pasaport arasında rüşvet alınması olaylarına hala rastlanıyor. “Çorba parası” adı altında 5, 10 veya 20 Euro vermeyen sürücüler ya saatlerce bekletiliyor, ya da aracındaki bütün eşyalar gümrük görevlileri tarafından didik didik aranıyor.

Bulgar

Kaynak:BTV

(A)

 

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin