Bu illerde asker uğurlaması yasaklandı

101
asker
Foto: www.asti.com.tr

Tatil

Bu illerde asker uğurlaması yasaklandı

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında İstanbul ve Ankara’da sosyal hayata bir yasak daha geldi. Sosyal mesafe ve maske kurallarının hiçe sayıldığı ve bu sebeple her seferinde yoğun bulaşmayla sonuçlanan asker uğurlamaları İstanbul ve Ankara’da yasaklandı.

Araç konvoyu oluşturmak yok, taahhütname var

İki şehrin İl Umumi Hıfzısıhha Meclisleri’nin toplantılarında asker uğurlama törenleri ile eğlencelerine ilişkin şu kararlar alındı:

– Kontrolsüz kalabalıkların oluşmasına neden olan, fiziki mesafe kurallarına aykırılık teşkil eden asker uğurlamalarına (açık ya da kapalı yerlerde eğlenceler düzenlenmesi, araç konvoyu oluşturulması, toplu uğurlama vb.) hiçbir şekilde müsaade edilmeyecek

– Otogar, gar, havaalanı gibi yerlerden yapılacak uğurlamalara askerlik yükümlüsünün birinci derece yakınlarının (kardeşleri dahil) katılmasına izin verilecek, bunun dışında akraba, tanıdık, arkadaş vb. katıldığı toplu uğurlamalara kesinlikle müsaade edilmeyecek.

– Askerlik yükümlülerinden, askerlik şubelerinden sevk işlemleri (sülüs belgesi verilirken) yapılırken birliğine teslim olacağı dönemi kapsayacak şekilde başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere pandemi tedbirlerini ihlal edecek uğurlama, tören, eğlence, konvoy gibi aktivitelerde bulunmayacaklarına dair taahhütname alınacak.

İlginizi Çekebilir
Almanya kesenin ağzını açıyor: İşyerlerine milyarlarca Euro dağıtılacak

– Askerlik şubelerince, askerlik yükümlüsünden alınan taahhütnamenin bir örneği ilgili Kaymakamlıklara bildirilecek.

– Toplum sağlığı açısından oluşturduğu riskin yönetilebilmesi amacıyla, Kaymakamlıklarca, pandemi kurallarına aykırı şekilde asker uğurlaması, eğlencesi, töreni veya konvoyu yapması nedeniyle hakkında idari ya da adli işlem tesis edilen askerlik yükümlülerine dair bilgiler ilgili askeri birliğe (bu kişilerin teslim olacağı) bildirilecek.

– Tedbirlere uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre, kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılılacak, özellikle sevk dönemlerinde denetim ve kontroller artırılacak.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin