koronavirüs
Advertisement

Bu belgeyi sormadan Türkiye’de otele gitmeyin

Koronavirüs yaz aylarında etkisini azaltsa da, hala ölümcül olmaya devam ediyor. Yaz aylarında düşen vaka sayılarına rağmen hala hayatımızda olan koronavirüs, gerekli tedbirler alındığı takdirde ise güvenli bir yaz tatiline engel değil. Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Güvenli Turizm Sertifikası uygulaması, tatil yapmak isteyen vatandaşlara yol gösteriyor.

Müşteri kılığında denetim

Konaklama, yeme – içme tesisleri, transfer araçları, kongre ve sanat tesisleri, tema parklar ve deniz turizmi gibi alanlarda verilen sertifika, verildiği işletmenin maske, mesafe ve hijyen gibi bir çok kriterlere uygunluğunun denetlendiği anlamına geliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde hayata geçirilen projede sertifika almak oda sayısı 30 ve üzerinde olan işletmeler için zorunlu iken, 30’dan az odaya sahip işletmeler ise istediği takdirde sertifika için başvurabiliyor. Onlarca kritere uygunluğu denetlenerek sertifika alan tesis ve işletmeler, belirli periyotlarla da müşteri kılığındaki denetçiler tarafından denetleniyor.

Gittiğim otelin güvenli olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Daha güvenli bir tatil için gideceğiniz otelin Güvenli Turizm Sertifikası uygulaması kapsamında olup olmadığını TGA ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın internet sitelerinden kontrol edebilirsiniz.

(SA)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:
Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin