Ana Sayfa Aktuel Haberler BioNTech aşısı kalp kası iltihabına neden oluyor mu?

BioNTech aşısı kalp kası iltihabına neden oluyor mu?

BioNTech aşısı kalp kası iltihabına neden oluyor mu?

İsrail Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, çoğunlukla Pfizer/BioNTech tarafından geliştirilen korona virüs (Covid-19) aşısı olan genç erkeklerde görülen az sayıda “kalp kası iltihabı” (miyokardit) vakalarının aşıyla yüksek ihtimalle bağlantılı olduğu kaydedildi.

Koronavirüs aşılamasında dünyadaki pek çok ülkeden daha hızlı hareket eden İsrail’de, Pfizer/BioNTech tarafından geliştirilen Covid-19 aşısı olan genç erkeklerde az sayıda “kalp kası iltihabı” (miyokardit) görüldüğü açıklanmıştı.

Genç erkeklerde görülüyor

İsrail Sağlık Bakanlığı, Pfizer/BioNTech aşısı olan genç erkeklerde görülen miyokardit vakalarının, aşıyla yüksek ihtimalle bağlantısı olduğunu açıkladı. 3 uzman ekip tarafından başlatılan araştırma sonucunda, İsrail’de Aralık 2020 ile Mayıs 2021 tarihleri arasında Covid-19 aşısı olan 5 milyondan fazla kişi arasında 275 miyokardit vakası tespit edildi.

İlginizi Çekebilir
Bu şehirde koronavirüs nedeniyle çocuk parkları kapatıldı

Miyokardit tespit edilen hastaların çoğu 4 günden fazla hastanede kalmazken, vakaların yüzde 95’i hafif olarak sınıflandırıldı. Araştırmada, Pfizer/BioNTech aşısının ikinci dozu ile 16-30 yaş arası erkeklerde miyokardit vakaları arasında olası bir bağlantı olduğu kaydedildi. Bu tür bir bağlantının, diğer yaş gruplarına göre 16-19 yaş arasındaki erkeklerde daha fazla gözlendiği de kayıtlara geçti.

CDC daha fazla araştırılmasını önermişti

ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (CDC) danışma grubu tarafından geçen ay yapılan açıklamada da aralarında Pfizer ve Moderna tarafından geliştirilen Covid-19 aşılarının da yer aldığı mRNA aşıları ile miyokardit arasında bir bağlantı ihtimali hakkında daha fazla çalışma yapılması tavsiye edilmişti.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

İlginizi Çekebilir
Almanya bir ülkeyi daha riskli ilan etti

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Çok Okunanlar

bilgi

Bankadan, Almanya’da yaşayan gurbetçilere bilgi paylaşımı uyarısı

Bankadan, Almanya'da yaşayan gurbetçilere bilgi paylaşımı uyarısı Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı sonrası yürürlüğe giren Otomatik Bilgi Paylaşımı Anlaşması kapsamında, yurt dışında ikamet...

İlginizi Çekebilir

tasarruf

Bu tasarruf önlemleri ile tatil paranızı kolayca biriktirebilirsiniz

Evde alacağınız basit tasarruf önlemleri ile yıllık tatil masraflarınızı karşılayabilirsiniz. Hemen uygulamaya geçin, farkı göreceksiniz…  Ailelerin geçinebilmek için, gelir-gider hesabı yaparken epeyce zorlandıklarını biliriz. Ne...