Reklam

Ana Sayfa Aktuel Haberler Sağlık Bilinçsizce yapılan hareketler bel ağrısına sebep olabilir mi?

Bilinçsizce yapılan hareketler bel ağrısına sebep olabilir mi?

Gün içerisinde Bilinçsizce yapılan fiziksel hareketler, çalışma şartlarınız, spor hareketleriniz, oturuş pozisyonunuz gibi birçok nedenden dolayı beliniz ağrıyabilir. Bu bel ağrıları gündelik hayatınızda fiziksel olarak hareket etmenizi engeller ve zor duruma sokabilir. Bazıları aniden ve kısa süreli gerçekleşirken bazıları ise yavaş ve uzun süreli ağrılar olabilir. Tek bir noktada ya da dağılarak gerçekleşebilir. Her halükarda hayatınızda bir kez bile olsa bel ağrısı ile karşılaşabilirsiniz.  Bilinçsizce yapılan herşey bel ağrısına sebep olabilir. 

Bilinçsizce yapılan harekler

Hayatınızda erken yaşta yahut ileri yaşlarda karşılaştığınız her bel ağrısını “ bel fıtığı mı? “ acaba diye düşünmeyiniz. Bakın bel ağrılarının sebepleri neler,  sizin yaşam stiliniz bel ağrısına sebep oluyor mu?Sorularını sizin için araştırdık.

Bel Fıtığı

Gün içerisinde ani hareketler yaparak, fazla kilolara sahip olarak, uzun süre aynı pozisyonda kalarak buna benzer belinize zarar verecek birçok sebepten dolayı bel fıtığı olabilirsiniz. Belinizde disk denilen omurga kemiklerinizin arasında sıkışma, yırtılma ve diskin yer değiştirmesi sizi uzun süreli ağrı yaşamanıza sebep olabilir. Eğer bende şu ana kadar olmadı diyorsanız ileri yaşlarda omurgaların kireçlenmesiyle de bu durumla karşılaşılabilir.

Yaşadığınız bel fıtığın yerine göre ağrılar ve hareket kısıtlılığı değişmektedir. Bazı kişilerde yürüme mesafesi kısalırken, bazılarında güç kaybına, oturmada zorlanma, bacak ağrısı gibi durumlarla karşılaşılabilir.   

Bel Kayması

Ağır iş yapanların karşılaştığı herhangi bir ağır bir şeyi kontrolsüz bir şekilde kaldırdığınızda ya da bir kaza sonucu  omurga yapınız bozulabilir. Alt bel bölgesinin artan hareketlilikle stres kırıklıkları denen kırılma ile üst bel bölgesindeki omur, alt bel bölgesi ile birleşerek bel kayması gerçekleşebilir. Ağrılı bir süreçtir. Kişiye göre değişebilir. 

Yaşam Stili

İlginizi Çekebilir
18 Mart Çanakkale Zaferi'nden kareler

Herşeyin fazlası zarar diye boşuna demiyoruz. Çok aşırı hareket ve hareketsizlik kişinin sağlığını olumsuz anlamda etkileyebilir. Hareketsizlik hali bel kaslarını güçsüzleştirirken aşırı kilolu olan kişilerde hareketsiz kalmak ağır yük oluşturabilir. Bu durum bel ağrılarına sebep olabilir.  Spor salonlarında egzersiz yapanların aşırıya kaçması halinde uzatılmış kaslar da bel ağrısına sebeptir. 

Eşya kullanımı

Çocukların ilkokulda dopdolu sırt çantaları ile öne doğru eğilerek okula gittiği günleri hatırlayın. Sırt çantalarının fazla ağır olması sırtınızın altını zorlayabilir. Üst gövdenizi alt sırtınız desteklediği için taşınan çantanın ağır olması belinizin ağrımasına yol açabilir. 

Tercih ettiğiniz koltuk, yatak, sandalye gibi bir çok eşya ergonomik olmadığı sürece  kronik bel ağrıları yaşanabilir. 

Hayatınızın  her anında sizi ayakta tutan omurganızın sağlığı için daha çok dikkat etmeniz gerekiyor. Yediklerinize dikkat ederek aşırı kilo almamaya, aşırı hareket ve hareketsizlikten kaçınmaya, kullandığınız eşyaların sizin belinizi ne derecede etkilediğine, her zaman dik yürümeye, bir ağırlık kaldıracaksanız belinizden değil ayaklarınızdan güç alarak kaldırmaya, iş şartlarınızı sağlığınız için planlamaya dikkat etmeniz gerekiyor. Yaşamınız sizin sağlığınız. Sağlıcakla kalın.

(SK)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

İlginizi Çekebilir
Fransa'nın başkentinde maksimum alarm seviyesine geçildi

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

- REKLAM -

Çok Okunanlar

Türkiye

Türkiye, İngiliz turistleri daha çok bekleyecek

Türkiye, İngiliz turistleri daha çok bekleyecek Türk turizm sektörü için kötü haber İngiltere Başbakanı Boris Johnson'dan geldi. Başbakan Johnson, İngiltere'den tatil için gidilebilecek ülkeleri gösteren...

İlginizi Çekebilir

Almanya

Almanya kesenin ağzını açıyor: İşyerlerine milyarlarca Euro dağıtılacak

Almanya kesenin ağzını açıyor:  İşyerlerine milyarlarca Euro dağıtılacak Almanya’da pazartesiden itibaren bir çok işyeri bir aylığına kapatmak zorunda kalacak. Rekor seviyeye yükselen koronavirüs vakalarını...