Belçika’da hangi koronavirüs tedbirleri kaldırıldı?

Belçika’da hangi koronavirüs tedbirleri kaldırıldı?

Tam aşılı kişilerin oranının yüzde 70’i geçtiği Belçika’da hükümet, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerini biraz daha hafifletti.

Mağaza ve alışveriş merkezlerindeki maksimum müşteri sayısı kısıtlaması tamamen kaldırıldı. Ayrıca kültür, performans veya spor müsabakaları gibi etkinlikler için de önlemler gevşetildi. 3 bine kadar kişinin girebileceği kapalı mekanların tam kapasiteyle çalışmasına karar verildi. Ancak bunun yine maske ve mesafe kurallarına uyularak yapılması gerektiği belirtildi.

Aşıları tam olanlar açık hava etkinliklerine katılabilecek

Açık mekanlarda ise 5 bin kişiye kadar düzenlenecek etkinliklere serbestlik getirildi. 13 Ağustos’tan itibaren aşılarının tam olduğunu, 48 saat içinde PCR testi yaptırarak negatif sonuç elde ettiklerini ya da yakın zamanda hastalığı atlattıklarını kanıtlayan “bileti” (Covid Safe Ticket) gösteren ziyaretçiler, açık havada düzenlenecek etkinliklere katılabilecek.

İlginizi Çekebilir
Uçakta yemek yiyenler tehlikede: Virüs bulaşabilir!
İlginizi Çekebilir
Almanya’da aşı olmayanlara kısıtlamalar başladı

Ticaret fuarları, düğünler, partiler ve resepsiyonların da 250 kişiye kadar kapasiteyle düzenlenebileceği bildirildi. Kamp gibi gençlik faaliyetlerinin de maksimum 200 kişi ile gerçekleştirilebileceği kararlaştırıldı.

Belçika’da yetişkinlerin yüzde 70’inden fazlasının aşılandığı kampanya sonrası ölüm sayılarının çok azaldığı görülüyor. Kampanyanın yeni başladığı şubat ayının ilk günlerinde vaka sayısı günlük 2 bine, mart ayında 5 bine çıkmışken şubat ortasında her gün yaklaşık 30, mart ayında 25 kişi hayatını kaybediyordu.

Halihazırda günlük vakalar 1500’e yaklaşsa da Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı, günde 2’ye düştü. Belçika hükümeti haziran başında kısıtlamaları gevşetmiş, kapalı mekanların çoğu açılmıştı.

(Aj)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

Sosyal Medyada Biz

76,444BeğenenlerBeğen
2,883TakipçilerTakip Et
807TakipçilerTakip Et
227AbonelerAbone

En Yeniler

SunExpress

Gurbetçilere güzel haber: Kayseri’den Viyana’ya direkt uçuş

Avrupa ülkelerine direkt uçuşlar arttı SunExpress Üst Yöneticisi Max Kownatzki, SunExpress'in 27 ülkede 52 noktaya sefer düzenlediğini, Kayseri'nin de Anadolu'daki önemli noktalardan biri olduğunu belirtti....

Çok Okunanlar

seyahat

Bu Avrupa ülkesine artık vize ve pasaport ile giriş yapılabilecek

Bu Avrupa ülkesine artık vize ve pasaport ile giriş yapılabilecek Koronavirüs salgını nedeniyle birçok ülkeye eskisi gibi seyahat etmek pek mümkün olmuyor. Tedbirler kapsamında ülkelerin...

Önerilen