gurbetçi
Advertisement

Avrupa gurbetçinin Türkiye’deki parasının peşine düştü

Avrupa’da yaşayan 6,5 milyon gurbetçi ‘Otomatik Bilgi Paylaşımı’ anlaşmasının yürürlüğe girmesiyle zor durumda kaldı. Gurbetçilerin Türkiye’deki finansal varlıklarını bulundukları ülkelere bildirildiği ve Avrupa ülkelerinde yasal takibata uğramaya başladığı ortaya çıktı. TBMM Yurtdışı Türkler Alt Komisyonu üyesi ve Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’in Danimarka’da bir araya geldiği Türkler, Ankara’dan banka bilgilerinin gönderilmesinin ardından Danimarka makamlarınca hesap bilgileri hakkında sorgulanmaya başladıklarını belirtti.

Vatandaşların sağlık hizmetlerinden, emekliliğe, bedelli askerlikten mavi kartlıların statüsüne kadar yaşadıkları sıkıntıları dinleyen Çakırözer, “Otomatik bilgi paylaşımında kendi vatandaşımızı önce ihbar ettiler sonra da ortada bıraktılar. Sağlıktan, emekliliğe, fahiş uçak biletlerinden araba ve telefon kullanımına kadar her konuda yalnız bırakılmışlar, taleplerine yanıt alamıyorlar. Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımıza yönelik bu üvey evlat muamelesini bitirmeye kararlıyız“ dedi.

gurbetçi

 Türkleri sorguluyorlar

TBMM Yurtdışı Türkler Alt Komisyonu üyesi ve CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Danimarka’daki Türk vatandaşları ile bir araya geldi. CHP Danimarka Birliği ev sahipliğinde İzhoj’da düzenlenen buluşmada, yurt dışındaki vatandaşların sorunları masaya yatırıldı. Toplantıda söz alan Danimarka’da yaşayan Türkler şu sıkıntıları dile getirdi:

* Otomatik Bilgi Değişimi: Danimarka hükümeti makamları, Türkiye’nin Otomatik Bilgi Değişimi Anlaşması kapsamında verdiği bilgiler üzerine ülkede yaşayan Türkleri çağırmaya başladı. Danimarka’da yaşayan Türklerden, Türkiye’deki finansal birikimleri hakkında ayrıntılı bilgilendirme istenirken, işbirliği yapılmaması halinde Türkiye hükümeti ile irtibata geçileceği bildirildi.

Sağlığımız için kapı kapı dolaşıyoruz

* Sağlık: Avrupalı Türklere Türkiye’deki sağlık kurumlarında acil durumlar dışında sağlık hizmeti verilmez oldu. Türkiye’deki sağlık harcamalarımızı artık Danimarka hükümeti de ödememekte. Türkiye’ye geldiğimizde kapı kapı dolaşmak zorunda bırakılıyoruz.

 Emekliliğe kısıtlama

* Emeklilik: Türkiye’de çalıştığımız dönemlerle ilgili sonradan prim ödeyerek elde ettiğimiz emekliliklerimizde çok büyük kısıtlamalar getiriliyor. Primlerimizi artırıp maaşlarımızı düşürdüler. Yetmedi üstüne bir de Danimarka’da çalışmaya devam etmemez halinde Türkiye’den emekliliğimizi kesiyorlar. Oysa Türkiye’de yüzbinlerce emeklinin ikinci üçüncü işlerde çalışmasına kimse karışmıyor.

* Bedelli Askerlik:  Sürekli bedelli askerlik ücretleri ile oynanıyor. Seçim öncesi düşürüyor, seçim sonrası yükseltiyorlar. 5 bin Euro’ya çıkarılan bedelli askerlik ücretini ödememek için çocuklarımız TC vatandaşlığını bırakıyor.

* Türkçe öğretmen sıkıntısı: Çocuklarımızın ana dilini öğrenmesinde büyük sıkıntılar yaşanıyor.

* Konsolosluk hizmetleri: Konsolosluklarda daha çok personel bulunmalı, verilen hizmetin kalitesi artırılmalı

 Mavi Kart’a “Bu ne” diyorlar

* Mavi Kartlıların Durumu: Çifte vatandaşlığın yasak olduğu dönemde Türkiye Cumhuriyeti devleti bizi ’Danimarka vatandaşlığına geçmemiz’ için teşvik etti. “Size ‘mavi kart‘ vereceğiz, seçme ve seçilme hakkı dışında TC vatandaşları ile her tür hakka sahip olacaksınız” dendi. Ama şimdi Türkiye’de her hangi bir işlem yaptırmak istesek mavi kartı gösterdiğimizde “Bu ne!” diyorlar, hiçbir işimize yaramıyor.

2 yıl kısıtlaması sorun çıkarıyor

* Araç bulundurma: Türkiye’de olduğumuz dönemlerde kendi araçlarımızı kullanmak istiyoruz. Ama getirilen 2 yıl kısıtlaması nedeniyle bürokrasi ile çok büyük sıkıntılar yaşıyor, çok büyük cezalarla karşı karşıya kalıyoruz

* Telefon bulundurma: Türkiye’de olduğumuz dönemlerde kendi telefonumuzu kullanmak istiyoruz. Ama dört ay sonra kapanıyor, para isteniyor. Hangi işi yapmak istesek kendi cep telefonumuzu kabul etmiyorlar, Türkiye cebi istiyorlar.

Aynı haklara sahip olmalılar

Danimarka’da yaşayan Türklerin sorunlarını ve beklentilerini dinleyen Çakırözer şu değerlendirmeleri yaptı: “Danimarka’da Almanya ya da diğer ülkelerde yaşayan vatandaşımızın Türkiye’de sağlık hizmetlerinden yararlandırılmaması kabul edilemez. Türkiye’den emekli olmuş bir kardeşimize ‘Sen artık Avrupa’da çalışamazısın. Yoksa maaşını keseriz’ denmemeli. Mavi kartlıların TC vatandaşları ile aynı haklara sahip olmasını sağlayacağız.”

(GŞ)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin