euro
Advertisement

Avrupa dijital Euro’ya hazırlanıyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından atılan dijital Euro adımlarına Alman Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz’dan destek geldi. Vatandaşların pandemi döneminde kağıt para kullanma konusundaki kaygıları, kredi kartı kullanımının artması ve kripto paralara olan ilgiyle beraber gündeme gelen dijital Euro projesi, Avrupa Merkez Bankası tarafından bu yıl içerisinde değerlendirilip karara bağlanacak.

“Avrupa’nın ön saflarda yer alması gerekir”

Avrupa Merkez Bankası’nın dijital Euro konusunu değerlendirmesinden memnun olduğunu söyleyen Olaf Scholz, kesinlikle dijital bir Euro’nun ihracını beklediğini belirtti. Avrupa’nın dijital merkez bankası parası konusunda ön saflarda yer alması gerektiğini vurgulayan Scholz, dijital Euro’nun ihracına yol açacak bir sürecin içerisinde olduğumuzu söyledi.

Vatandaş gizlilik, güvenlik ve kullanım kolaylığı istiyor

2021 yılı içerisinde dijital Euro’yla ilgili kararını vereceğini açıklayan Avrupa Merkez Bankası’nın konu hakkında çalışmaları ise sürüyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde yaptırdıkları kamuoyu araştırmasının sonuçlarını paylaşan Avrupa Merkez Bankası, araştırma sonuçlarına göre Avrupa’da yaşayan vatandaşların dijital Euro’dan beklentilerinin gizlilik, güvenlik ve kullanım kolaylığı olduğunu açıklamıştı.

Bu yıl içerisinde yapılacak araştırma ve görüşmeler sonucunda dijital Euro projesinin başlanmasına karar verilmesi halinde, ilk dijital Euro’nun 5 yıl sonra kullanıma sunulması planlanıyor.

(SA)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:
Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin