Ana SayfaEkonomiAvrupa dijital Euro'ya hazırlanıyor

Avrupa dijital Euro’ya hazırlanıyor

Avrupa dijital Euro’ya hazırlanıyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından atılan dijital Euro adımlarına Alman Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz’dan destek geldi. Vatandaşların pandemi döneminde kağıt para kullanma konusundaki kaygıları, kredi kartı kullanımının artması ve kripto paralara olan ilgiyle beraber gündeme gelen dijital Euro projesi, Avrupa Merkez Bankası tarafından bu yıl içerisinde değerlendirilip karara bağlanacak.

“Avrupa’nın ön saflarda yer alması gerekir”

Avrupa Merkez Bankası’nın dijital Euro konusunu değerlendirmesinden memnun olduğunu söyleyen Olaf Scholz, kesinlikle dijital bir Euro’nun ihracını beklediğini belirtti. Avrupa’nın dijital merkez bankası parası konusunda ön saflarda yer alması gerektiğini vurgulayan Scholz, dijital Euro’nun ihracına yol açacak bir sürecin içerisinde olduğumuzu söyledi.

İlginizi Çekebilir
Bu şehirde ücretsiz çekici hizmeti başladı

Vatandaş gizlilik, güvenlik ve kullanım kolaylığı istiyor

2021 yılı içerisinde dijital Euro’yla ilgili kararını vereceğini açıklayan Avrupa Merkez Bankası’nın konu hakkında çalışmaları ise sürüyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde yaptırdıkları kamuoyu araştırmasının sonuçlarını paylaşan Avrupa Merkez Bankası, araştırma sonuçlarına göre Avrupa’da yaşayan vatandaşların dijital Euro’dan beklentilerinin gizlilik, güvenlik ve kullanım kolaylığı olduğunu açıklamıştı.

Bu yıl içerisinde yapılacak araştırma ve görüşmeler sonucunda dijital Euro projesinin başlanmasına karar verilmesi halinde, ilk dijital Euro’nun 5 yıl sonra kullanıma sunulması planlanıyor.

(SA)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:
İlginizi Çekebilir
Almanya'nın bu eyaletinde sokağa çıkma yasağı uzatıldı

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

Sosyal Medya

76,444BeğenenlerBeğen
2,883TakipçilerTakip Et
807TakipçilerTakip Et
227AbonelerAbone

Çok Okunanlar

Kovid-19

Bu tarihten itibaren bu kişilerden Kovid-19 testi isteyecek

Bu tarihten itibaren bu kişilerden Kovid-19 testi isteyecek Almanya'da hükümet 1 Ağustos'tan itibaren tatilden dönecek herkese ülkeye girişlerde zorunlu yeni tip koronavirüs testi (Kovid-19) şartı...

İlginizi Çekebilir

miniMalatya

Malatya: Minyatürler ilgi odağı olacak

Kayısı diyarı Malatya’da Sanat Sokağı’nda ziyarete açılan MiniaMalatya Projesinde 8 tarihi ve turistik eserin minyatürü sergileniyor.  Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi tarafından...