Mustafa Kemal Atatürk’ün baba ocağı – izleyin

3223
ataturk

Tatil


Mustafa Kemal Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’nin doğduğu topraklarda inşaa edilen anı evi, Osmanlı kültürünü devam yaşatıyor.

Makedonya’nın Merkez Jupa Belediyesi’ne bağlı Kocacık Köyü’nde bulunan Mustafa Kemal Atatürk’ün Babası Ali Rıza Efendi Anı Evi Müze Kompleksi TİKA tarafından aslına uygun olarak inşa edildi. Makedonya’dan geçenler vakit bulduklarında hem bu evi ziyaret edebilir, hem de yüzyıllardır bu topraklarda yaşayan ve kültürünü hala koruyan Türk köylüleri ile sohbet edebilirler.

TİKA sayfasında şu bilgileri veriyor: “Birbirinden bağımsız iki evden oluşan kompleks alt kısmında kalan yapı akraba evi, üst kısımda olan ev ise Anı Evi olarak inşa ve tanzim edildi. Akraba evinin giriş katında bir mutfak ve üst katında Mustafa Kemal Atatürk’ün idadi yıllarını yansıtan Manastır Odası bulunuyor. Anı Evi ise, giriş katında bilgilendirme odası ve bilgi panoları ile tanzim edilmiş olup, üst katlarda Ali Rıza Efendi, Zübeyde Hanım, Ali Rıza Efendi’nin baba ve annesi olan Kızıl Ahmet Efendi, Ayşe Hanım ile Mustafa Kemal Atatürk ve kızkardeşi Makbule hanımın çocukluk dönemleri gerçekçi silikon heykelleriyle yansıtılmaya çalışıldı.”

İlginizi Çekebilir
Fethiye sahilinde yapacağınız yürüyüşü unutamayacaksınız

08-2

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin