AstraZeneca aşıları ölümcül yan etkiye yol açıyor mu?

AstraZeneca aşıları ölümcül yan etkiye yol açıyor mu?

Avusturya’da kullanımı durdurulan AstraZeneca aşılarının ölümcül yan etkiye yol açmadığı bildirildi. Avusturya’da, bir kişinin ölümüne yol açtığı gerekçesiyle kullanımı durdurulan AstraZeneca’nın Kovid-19 aşılarının bir partisinin, iddia edildiği gibi ciddi yan etkilere yol açtığına dair bir gösterge bulunmadığı belirtildi.

Avrupa Birliği’nin (AB) ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansından (EMA) yapılan açıklamada, AstraZeneca tarafından yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı üretilen aşıların “ABV5300” numaralı partisinin, kanda pıhtılaşmaya neden olarak bir kişinin ölümüne yol açtığı, bir kişide de akciğer embolisine sebep olduğu gerekçesiyle kullanımdan kaldırıldığı hatırlatıldı.

İlginizi Çekebilir
Almanya'daki Türklere aşı çağrısı

Akciğer embolisi görülen kişi iyileşme aşamasında

Akciğer embolisi görülen kişinin iyileşme aşamasında olduğu bildirildi. Açıklamada, “Bu aşıların yan etkileri arasında sıralanmayan bu durumlara aşılamanın neden olduğuna dair herhangi bir gösterge şu an için bulunmamaktadır.” ifadesi yer aldı.

İlginizi Çekebilir
Almanya'daki Türklere aşı çağrısı

Avrupa ülkelerinde 9 Mart itibarıyla AstraZeneca aşısı olan 3 milyon kişide 22 pıhtılaşma vakasına rastlandığı bildirildi. EMA açıklamasında, pıhtılaşma nedeniyle damar tıkanması vakalarının aşı olmuş kişilerde aşı olmamış kişilere göre daha fazla göründüğüne dair bilgi bulunmadığı vurgulandı.

Aşıların bahsi geçen partisinde kalite kusuru bulunmasının mümkün görülmediği, buna karşın bu partide yer alan aşıların incelendiği bilgisi paylaşıldı. 1 milyon dozdan oluşan ABV5300 numaralı parti 17 AB ülkesine gönderildi. Aşıların kullanımı Estonya, Litvanya, Letonya ve Lüksemburg’da da 9 Mart itibarıyla tedbir amaçlı durduruldu.

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

Sosyal Medyada Biz

76,444BeğenenlerBeğen
2,883TakipçilerTakip Et
807TakipçilerTakip Et
227AbonelerAbone

En Yeniler

Yunus Çalık

Belçika’da dövülerek öldürüldüğü iddia edilen gurbetçi toprağa verildi

Belçika'da dövülerek öldürüldüğü iddia edilen gurbetçi toprağa verildi Belçika'nın Aalst kentinde çıkan kavgada darbedilerek öldürüldüğü öne sürülen 36 yaşındaki Yunus Çalık, Eskişehir'de son yolculuğuna uğurlandı. Yunus...

Çok Okunanlar

Kovid-19

Almanya’da Kovid-19 tedbirleri daha da sertleşiyor

Almanya’da Kovid-19 tedbirleri daha da sertleşiyor Almanya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının artması ve bazı bölgelerde hastanelerin kapasite sınırına gelmesinden dolayı Kovid-19 tedbirlerinin yeniden sertleştirilmesi...

Önerilen

üçüncü

Üçüncü dozu uygulamayanların Kovid-19 sağlık kartı geçerli olmayacak

Üçüncü dozu uygulamayanların Kovid-19 sağlık kartı geçerli olmayacak Fransa'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarındaki artışın ardından üçüncü dozun, tüm yetişkinlere 27 Kasım'dan itibaren uygulanacağı...