Türkiye
Advertisement

Aracını Türkiye’de bırakan gurbetçilere çile

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız Türkiye’de bıraktıkları yabancı plakalı araçları nedeniyle sıkıntı yaşamaya devam ediyor. Kısa süre önce bir vatandaşımızın vekaletle Türkiye’ye götürdüğü otomobilini orada bırakıp uçakla yaşadığı Avrupa ülkesine döndüğünü ve aracın asıl sahibi olan ağabeyinin ne tür zorluklarla ve para cezası ile karşı karşıya kaldığını duyurmuştuk. (Haberi buradan okuyabilirsiniz: https://turizmavrupa.net/gurbetciye-sinir-kapisinda-sok/) Turizmavrupa.net sayfamıza gelen başvurular ve sorulardan bu sorunun çok sık yaşandığı anlaşılıyor. Bir çok gurbetçi vatandaş benzer bir durumla karşı karşıya ve şu an ne yapacağını bilmiyor. Türkiye’deki kurallar gereği bir çok sıkıntı yaşanıyor.

Uçakla dönmek zorunda kaldı

Öncelikle son örneği aktaralım. Belçika’da yaşayan vatandaşımız bize şu soruyu yöneltti:

“İyi günler, ben Belçika’da yaşıyorum. Oğlum benden aldığı vekâlet ile arabamla Türkiye’ye gitti fakat Belçika’ya dönmesine iki gün kala aracın arızalanması sebebiyle kendisi uçakla dönmek zorunda kaldı. Ben araç sahibi olarak Türkiye’ye gidip aracı alıp Belçika’ya geleceğim. Bana söylenen araçla girişi oğlumun yapması sebebiyle benim çıkış yapamayacağım. Ne yapmam gerekiyor?

Yüksek para cezası var

Okurumuzun da doğru tahmin ettiği gibi ne yazık ki kural gereği aracı Türkiye’ye kim soktuysa, onun çıkarmasına izin veriliyor. Çünkü araç o kişinin pasaportuna işleniyor. Yani bu durumda ancak okurumuzun oğlu aracı Türkiye’den çıkarabilir. Bir başkası çıkarmaya çalıştığında buna izin verilmiyor, hatta para cezası uygulanıyor. Son örneklerden de anlaşıldığı gibi ceza miktarı hiç da az değil. Aracın değeri üzerinden hesaplama yapılıyor ve bu miktar binlerce Euro’yu bulabiliyor. Ayrıca okurumuzun oğlu Türkiye’den uçakla ayrılmadan önce gümrüğe gidip “Araçsız ülkeden ayrıldığını” beyan etmesi gerekiyordu. Bu yapılmadığı zaman da para cezası söz konusu olabiliyor.

Tekrar Türkiye’ye gitmesi gerekiyor

Peki Belçikalı vatandaşımız bu durumda aracını yaşadığı ülkeye getirmesi için ne yapmak zorunda? Kurallar şunu söylüyor: Araç sahibinin oğlu Türkiye’ye gidip aracı kendisi yurtdışına çıkarabilir. Bunun için ne yazık ki tekrar Türkiye’ye uçak bileti almalı. Bu durum elbette ek masraf anlamına geliyor. Ancak araç onun pasaportuna kayıtlı olduğu için bu zorunlu. Şayet araç sahibi otomobilini Belçika’ya getirmek istiyorsa uygulama şöyle: Hem araç sahibi hem de aracı daha önce vekaletle Türkiye’ye götüren kişi birlikte Türkiye’de bir gümrüğe gitmeliler. Araç tekrar araç sahibinin pasaportuna devredilmeli. Araç sahibi ancak bu şekilde kendi otomobili ile yurtdışına çıkabiliyor.

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin