Apple
Advertisement

Teknoloji devi Apple, Almanya’ya için gençleri korumaya yönelik yeni bir özelliği aktif hale getiriyor. Frankfurter Allgemeine Zeitung’un aktardığına göre, Şirket, çıplak fotoğraflar için uyarı mesajları da içeren bir özelliği ilk kez Almanya’da kullanıma sunuyor.

Başlangıçta, yalnızca iPhone, iPad ve Mac bilgisayarlar için yeni işletim sistemlerinin beta test sürümlerinin kullanıcıları bu özelliği kullanabilecek. Sonbahara kadar ise bu özellik tüm kullanıcılara açık olacak.

Çıplak fotoğraf algılama özelliği, ebeveynler tarafından etkinleştirildikten sonra yalnızca Apple’ın sohbet uygulaması mesajlarında çalışacak.

Gençler daha sonra çıplak bir fotoğraf aldığında, fotoğraf önce tanınmaz hale getirilecek ve onlara gerçekten bakmak isteyip istemedikleri sorulacak. Sunulan seçenekler arasında ebeveynlerle iletişim kurma ve fotoğrafı çeken kişiyi engelleme yer alıyor. Çıplak bir fotoğraf göndermeye çalışıldığında da bir uyarı mesajı gelecek.

Apple, fotoğraflardaki çıplaklığın yalnızca cihazdaki yazılım tarafından fark edildiğini, içeriğin uçtan uca şifrelemesinin korunduğunu ve şirketin buna erişiminin olmadığını vurguluyor.

Güner Kızıl

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin