Antalya’da son kale düştü: Gazipaşa sahilleri betona boğulacak

310
Antalya’da son

Tatil

İspanya’nın toplamından daha fazla 5 yıldızlı otel bulunan Antalya’da, kitle turizmi için son doğal kıyının da imara açılması, tepkileri de beraberinde getirdi. Antalya’da son kale düştü. İmara açılan Gazipaşa sahillerinde toplamda 12 bin yataklı otel inşaat edilecek.

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde bulunan doğal sit alanı statüsündeki Selinus sahili, 12 binin üzerinde yatak kapasitesi planlanan 5 yıldızlı otellere açılıyor. Turist sayısında altıncı sırada yer alan Türkiye, turizm gelirinde 14. sırada. 2019’da turist sayısında rekor kırdığı söylenen Türkiye, turizm gelirinde benzer ürünlere sahip olduğu İspanya’nın yarısına dahi ulaşamadı. Yalnızca Antalya’daki 5 yıldızlı otel sayısı 407 iken, tüm İspanya’daki 5 yıldızlı otel sayısı 269.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayladığı koruma amaçlı imar planına dayanarak yapılan parselizasyon çalışması da tamamlanarak, askıya çıkarıldı. Önemli bir itiraz olmazsa, Antalya’nın son doğal kumsallarından biri olan Selinus’ta bir ay sonra iş makineleri girmeye başlayacak.

İlginizi Çekebilir
Tatile gitmek isteyenler parasından oluyor

Antalya’nın betonlaşmadan önemli ölçüde korunabilen son kıyılarından biri olan Gazipaşa’daki Selinus sahili 5 yıldızlı otellere açıldı. Doğal sit alanı statüsündeki sahili betonlaştıracak olan koruma amaçlı imar planının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onaylanmasının ardından Gazipaşa Belediyesi tarafından bu planın uygulanabilmesi amacıyla hazırlanan ve 18 uygulaması olarak anılan imar çalışması da Antalya Büyükşehir Belediye Encümeni tarafından uygun bulunarak 29 Ocak’ta onaylandı.

Gazipaşa Belediyesi’nce 6 Şubat tarihinde askıya çıkarılan 18 uygulaması, bir ay süre ile askıda kalacak ve ardından eğer önemli bir itiraz ve tepki gelmez ise kentin doğusundaki son doğal sahillerden birine daha iş makineleri girecek ve Selinus da betona boğulmaya başlayacak.

(HS)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin