aileler

Aileler ile çocukları arasında yaşanan problemleri ele alan araştırmada “Tartışmaya neden olan konular” tespit edildi. İlk sırada bakın hangi konu var…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “İstatistiklerle Gençlik” isimli raporun sonuçlarını açıkladı. Rapor, 18-25 yaş aralığını kapsıyor. Anne ve babaların, bu yaş aralığında aynı evde yaşayan çocuklarıyla en çok hangi konuda tartıştıkları araştırıldı. Sonuca göre bir numaralı tartışma konusu sigara.

Aile içinde anne ve babaların çocuklarıyla yaşadığı sorunların en başında yüzde 16.0 ile sigara kullanımı geliyor. Anneler sigara sorununu yüzde 18,3 ile babalara göre daha çok sorun olarak görüyor. Babaların yüzde 13,2’si sigara konusunda çocuğu ile sorun yaşıyor.

Rapora göre ikinci önemli sorun ise çocukların arkadaş seçimi ve seçtiği çevre. Annelerin yüzde 15,4’ü çocuğunun arkadaş çevresinden dolayı tedirgin olurken, babalarda oran yüzde 15,3.

Bunların yanı sıra kılık kıyafet tarzı ve cep telefonu kullanımı da yüzde 14,4’le anne ve baba için önemli sorunlar arasında. İnternet kullanımı ve bilgisayarda oyun oynanması da listede yer alıyor. Raporda en az sorun olarak alkol ve madde bağımlılığı konusu yer alıyor.

Kaynak: www.tuik.gov.tr

 

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin