bebek,çocuk

Dünya’da obeziteden ölenlerin sayısı, açlıktan ölenlerin sayısının neredeyse üç katına yakın olduğuna dikkat çekildi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Sağlık Bilimleri Üniversitesinin birlikte düzenlediği “Çocukluk Çağı Obezitesinin Önlenmesi, Çok Paydaşlı Sağlık Sorumluluğu” sempozyumunun Haliç Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen açılışında anne sütünün önemi konusunda açıklamalar yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, WHO Türkiye Temsilcisi Dr. Pavel Ursu’nun katıldığı sempozyumda konuşan Emine Erdoğan, anne sütünün önemine değinerek, “Anne sütü obezite dahil olmak üzere birçok hastalığın panzehiridir. Uzmanlar anne sütünün obeziteye yakalanma riskini azalttığını söylemektedir. Çocukları 6 ay boyunca sadece anne sütüyle besleyip, 2 yıl süresince emzirerek sağlıklı bir geleceğin temeli atılmalıdır.

Dünya Sağlık Örgütünün okullarda yaptığı Çocukluk Çağı Obezite Araştırması çocukların sadece anne sütü alma süresinin ortalama 4,5 ay olduğunu göstermektedir. Bu sürenin daha da uzatılması hepimizin ortak hedefi olmalıdır. Devlet bu çerçevede doğum yapan kamu görevlisi kadınlarımıza ilk 6 ay 3 saat, ikinci 6 ay 2 saatlik anne süt izni imkanı vermiştir. Bu tür sosyal politikalar aile bilinci ile birleştiğinde daha sağlıklı nesillere kavuşacağız” dedi.

Obeziteden kaynaklı ölümlerin açlık nedeniyle gerçekleşen ölümlerin üç katına yaklaştığına dikkat çeken Erdoğan, “Ne yazık ki yılda 1 milyon insanın açlıktan öldüğü bir dünyada insanlık obezite ile mücadele ediyor. Obeziteden ölenlerin sayısı açlıktan ölenlerin sayısının neredeyse üç katı. Obezitenin bir de böyle bir yanı var. Gıda kaynaklarının adaletsiz dağıtımından kaynaklanan bu ahlaki meseleyi de masaya yatırmalıyız. Adil bir paylaşım yaptığımızda dünyada herkese yetecek besin olduğu inancındayım” dedi.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan da yaptığı konuşmada, 2013 yılında 8,3 olan obezite oranının 9,9’a yükseldiğini belirterek, “Bu da hızın ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda fazla kilo oranı ise 2013’te yüzde 14,2 iken 2016’da bu rakam 14,6’ya çıkmış bulunuyor. Çocuklarımızın yüzde 74’ü kilo olarak normal gözükmekte, buna karşı yüzde 1,5 da kilosu düşük çocuğumuz var.” dedi.

Kaynak: www.saglik.gov.tr

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin