gelmek
Advertisement

Almanya’ya gelmek ve vatandaşlık almak kolaylaşacak

Almanya, artan işgücü açığı ve yaşlanan nüfusa önlem olarak vatandaşlığı kolaylaştırmaya hazırlanıyor. Amerika’da uygulanan yeşil kart sistemine benzer bir sistemle nitelikli işgücünü ülkeye çekmeyi planlayan Almanya, Amerika’da uygulananın aksine kabul edeceği kişileri şansa bırakmayacak.

“Chancenkarte” olarak isimlendirilmesi beklenen yeni uygulamayla, başvuru yapacak kişiler eğitim durumu ve mesleki beceri, deneyim, Almanca bilgisi ve yaşa göre puanlanacak. Belirli puanın üzerindeki kişiler, önceden herhangi bir iş teklifi olmaksızın ülkeye kabul edilecek. Uygulama kapsamında ülkeye kabul edilecek kişi sayısı ise her yıl ihtiyaca göre belirlenecek.

Vatandaş olmak için süre kısaltılacak 

Bunun yanında, nitelikli işgücünü ülkeye çekmek için belirli kriterleri taşıyan kişilerin vatandaş olması da kolaylaştırılacak. Ülkede bulunan veya ülkeye gelmek isteyen nitelikli göçmenler ve aileleri için vatandaşlığa başvuru süresinin 5 yıla düşürülmesi planlanırken, dil beceresi ve uyum gibi kriterlere göre bu süre daha da kısalabilecek.

(TA)

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin