karantina
Advertisement

Almanya’ya döneceklere önemli “Evde karantina” bilgisi

Bilindiği gibi Türkiye yurtdışından gelenlere 14 günlük karantina uygulamasını kaldırdı. Yani kişi Türkiye’ye giriş taptıktan sonra artık 14 gün boyunca evde kalmak zorunda değil. Ancak Türkiye’de tatilini tamamladıktan sonra yaşadığı Almanya’ya dönenler için karantina zorunluluğu hala sürüyor. Kuzey Ren Vestfalya ve Berlin’de mahkemeler AB dışındaki üçüncü ülkelerden geleceklere genel bir karantina uygulanamayacağına karar verdiler. Yani bu eyaletlerde şu an karantina uygulanamaz. Ancak yine de kafalarda bir çok soru var. www.turizmavrupa.com olarak bazı sorulara açıklık getirmek istiyoruz. Uçakla veya karayolundan Almanya’ya giriş yapanların merak ettiği konuların cevabını aşağıda bulabilirsiniz. Yetkililerle yaptığımız görüşmelerden şöyle bir sonuç çıkıyor: Almanya karantinada kalmanızı tavsiye ediyor. Kişinin karantinada kalıp kalmadığını kontrol etmek çok zor. Çünkü genel bir kontrol yok.

Soru: Neden 14 gün evde karantinada kalmak zorundayım?

Cevap: Karantina uygulanması elbette halkın sağlığı açısından önemli. Eğer yurtdışında virüs kaptıysanız bunu Almanya’daki aile, akraba, arkadaş, iş arkadaşlarına bulaştırmamanız çok önemli. Bu nedenle evde kalmanız gerekiyor.

Soru: Almanya’ya geldiğimde karantina süreci nasıl başlıyor?

Cevap: Sağlık Daireleri’nin verdiği bilgiye göre havalimanında size kimse karantina altına alınacağınızı söylemiyor. Yolcu kendi sorumluluğunda hemen eve gidip 14 günlük karantina sürecine başlamalı ve bu sürede dışarı çıkmamalı, kimseyle görüşmemeli. Ayrıca eve gelir gelmez bölgedeki sağlık dairesine yazılı/telefonla başvuru yapılmalı ve yetkililere 3. ülkeden gelindiği bildirilmeli.

Soru: Evde karantina uygulamazsam ne olabilir? Bunu nasıl denetliyorlar?

Cevap: Resmi açıklamalara göre karantina kurallarına uymamanın cezası var. Özellikle yetkili bir daire size evde karantinada kalmanız gerektiğini bildirdiyse ve siz buna uymadıysanız yüksek para cezası alabiliyorsunuz. Ancak örneğin Türkiye’den döndüğünüzde siz kendiliğinizden sağlık dairesini haberdar etmezseniz, kontrol oldukça güç görünüyor. Alman makamları, genel bir kontrol olmadığını hatırlatıyorlar. Yani evde karantina aslında tamamen sizin kendi vicdanınıza kalmış bir durum. Çevrenizi, yakınlarınızı korumak istiyorsanız 14 gün evde kalın.

Soru: Karayolundan dönüş yaparsam beni nasıl denetleyecekler?

Cevap: Almanya’ya karayolundan girenlerin “3. ülkeden geldiğini” tespit etmek çok güç. Çünkü sınırda genel bir kontrol yok. Yani kişi örneğin bir AB ülkesinden de dönüyor olabilir. Burada da sorumluluk tamamiyle yolcuda. Eğer çevrenizi, yakınlarınızı tehlikeye atmak istemiyorsanız 14 gün evde karantinada kalmanız tavsiye ediliyor. Yetkililerin bunu kontrol etmesi çok güç.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:
Advertisement

1 YORUM

  1. Kara yoluyla gelenleri tespit etmek nasıl zor? Schengen Bilgi Sistemi ne için var? Türkiye’den Bulgar’a girince bir tek Bulgar mı görüyor? ya da Sırptan Macar’a girişte. tespit çok basit

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin