Almanya’dan Türkiye’ye tatil sinyali

1027
tatil

Almanya’dan Türkiye’ye tatil sinyali

Şimdiye kadar 4.5 milyon kişinin ikinci doz Koronavirüs aşısı yaptırdığı Almanya’da, aşıları tamamlananlara tatil izni çıktı. Sözcü gazetesinden Ali Gülen; Robert Koch Enstitüsü’nün, ikinci dozu almış kişilerin 15. günden sonra artık test ve karantina yükümlülüğüne gerek olmayacağını ifade eden bir rapor hazırladığını yazdı. Aşılanmış kişilerin virüs bulaşma riskinin ikinci haftadan sonra artık daha düşük olduğunu belirleyen rapor Sağlık Bakanlığı’na sunuldu. Cumartesi günü öğleden sonra da Eyalet Sağlık Bakanlıkları’na iletilen rapor, aşılanmış kişilerin “test- karantina konseptinden çıkarılabileceğini” öngörüyor.

Sağlık Bakanından aşı pasaportu ile Akdeniz ve ülke içi seyahat sözü

Raporu ülkenin popüler gazetelerinden Bild am Sonntag’a değerlendiren Sağlık Bakanı Jens Spahn, aşılanmış kişilere, “Ellerindeki aşı pasaportu ile Akdeniz ve ülke içi seyahat” sözü verdi. Spahn, “Her iki doz aşısını olmuş kişiler, gelecekte otomatikman negatif test sonucu almış kişiler sayılacak. Şimdi bu bilgileri eyaletler ile birlikte yürürlüğe koyacağız” dedi.

İlginizi Çekebilir
Koronavirüs salgını 1 milyon 800 binden fazla kişiye ulaştı

Aşılanmış kişiler, ellerindeki aşı pasaportunu göstererek, Almanya’ya, Almanya dışı ülkelere veya Avrupa Birliği üyesi ülkelere gidip gelebilecek. Ayrıca oteller, alışveriş merkezleri ve işletmeler ile diğer “test mecburiyeti arayan” alan ve etkinlikler de aşı pasaportuna sahip olanlara serbest olacak. Aşılanmayanlar ise, özellikle risk bölgelerine giderken ve gelirken test yaptıracak ve yine karantina yükümlülüğe devam edecek. Yani aşılanmış olan Almanlar, Türkiye’ye testsiz ve karantinasız gidebilecek.

Türkler Almanya’ya gidemeyecek

Ama Türkler aşı pasaportu olmadığı için Almanya’ya gidemeyecek. Aşı pasaportunun Almanya ve AB’de onaylanmış Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson aşıları olduğunu hatırlatalım. Türkiye’de kullanılan Çin aşısı aşı pasaportunda bulunmuyor. Türkiye’nin, Çin aşısı ile bir aşı pasaportu hazırlayıp bunu AB’ye kabul ettirmesi ya da AB Aşı Pasaportu sürecine katılması gerekiyor. Henüz AB’ye başvurmayan Çinli aşı üreticisinin AB’den kullanım onayı alması halinde de AB Aşı Pasaportu’na dahil olabileceğiz. Aksi halde, Türklere başta vize sıkıntısı olmak üzere, test ve karantina mecburiyeti devam edecek.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin