emekli

Almanya’dan emekli nasıl olunur?

Almanya’da çalışarak yaş üzerinden emekli olmak isteyen pek çok kişi bu konuda araştırma yapıyor. Farklı yollar üzerinden Almanya’dan emekli olabilme imkanı bulunmakta. Almanya’da emeklilikte aranan tüm genel şartları sizin için derledik. İşte emeklilik süreci ve hangi durumlarda emekli olabileceğiniz ile alakalı tüm detaylar.

Advertisement

Yaş dolayısı ile emeklilik

Almanya’da yaş dolayısı ile emeklilik hakkı için 65 ya da 67 yaşını doldurmuş olmak gerekir. 60 ay YANİ 5 yıllık asgari sigortalılık süresini tamamlamakta yaş dolayısı ile emekli olabilmek için aranan şartlardandır.

Uzun süreli sigortalılar için emeklilik

Sigortalı kişiler, halen geçerli yaş sınırı olan 65 yaşı doldurmadan, aylıkta kesinti olması şartı ile faydalanabilmektedir. Bu emeklilik hakkından faydalanabilmek için de 63 yaşını doldurmuş bulunmak ve 35 yıl boyunca sigortanızın yatmış olması gerekmektedir.

65 yaş doldurulmadan emekliye ayrılınmak istenirse,  maaştan % 3 kesintiye gidilir, kesinti yapılmaması için ise 45 yıllık sigortalılık süresinin doldurulmuş olması gerekir.

Ağır engelli kişiler için emeklilik

Doktor raporu esas alınarak Sosyal Bakım Daireleri tarafından verilen asgari % 50 işgücü kayıp belgesinin edinilmesi gerekir. Kesintisiz emeklilik için aranan şartlar vardır, bunlar;

  • 63 yaş ile 35 yıllık sigortalılık süresini doldurmuş olmak
  • Emeklilik başlangıcında ağır engelli olarak resmen tanınmış olmak.

60 yaş doldurulduktan sonra 3 yıl daha beklemek istemezseniz, emekli aylığınızdan % 3 kesinti yapılmak kaydı ile emekli olabilirsiniz. Ağır engelliler, yaşadığı yer kaydı Almanya’da ya da AB’ne üye ülkelerden birinde olan ve minimum % 50 engelli sınıflandırılması yapılan kişidir.

Kadınlar için yaş dolayısı ile emeklilik

1952 yılından evvel doğan kadınlar aylıktan her ay için yüzde 0,3 oranında kesinti yapılması koşulu ile isterlerse emekli olabileceklerdir. Aranan şartlar; 60. Yaşını doldurmak, 40 yaşını doldurduktan sonra 10 yıldan fazla bir süre sigortalı olarak bir iş ya da faaliyet için zorunlu sigorta primi ödemiş olmak, 15 yıllık bekleme süresini tamamlamaktır.

Malulen (iş gücü kaybından dolayı) emeklilik

Maluliyet maaşlarının bağlanabilmesi için bir takım haller gerekir. Bunlar; çalışamaz durumda olduğunun ya da kazanma gücünü yitirdiğinin sağlık ve hekim raporu ile belgelenmesi, minimum 60 aylık sigortalılık süresinin bulunması, iş gücü kaybı durumunun meydana geldiği tarihten evvel son beş yıl içinde en az 36 ay mecburi sigortaya prim ödenmiş olması malulen emekli olma koşulu ile aylık bağlanması durumunda gerekli hallerdendir.

Almanya’da emekli kişilerin vefat etmesi halinde geride kalan dul ve yetimlere bağlanan aylıklar hakkındaki sorularınızı daha önce ele almıştık. Sorunuza yanıt almak için Almanya’da yetim aylığı yazımızı ziyaret edebilir, Almanya’da emeklilik ile alakalı merak ettiğiniz sorular için bize ulaşabilirsiniz.

(BK)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin