otomobil
Advertisement

Almanya’daki otomobil fabrikası teslimatları geciktiriyor

Otomobil endüstrisinin içten yanmalı motordan elektrikli otomobillere doğru süregelen dönüşümüyle birlikte, ABD’li Tesla firmasının modelleri Almanya’da da giderek daha popüler hale geliyor. Mart ayının sonunda Tesla, Brandenburg’da ”Giga Berlin”i açtı ve o zamandan beri Model Y’yi doğrudan Alman müşterilere teslim ediyor. Ancak bir Tesla forumunda yüzlerce Alman müşteri, Model 3’ün teslimatının 2023’e kadar ertelenmesinden şikayet ediyor.

4 BİN 500’DEN FAZLA ŞİKAYET VAR

BW24.de’nin aktardığına göre, Almanya’da Tesla forumu olarak kullanılan “tff-forum.de”deki yüzlerce müşteri orta sınıf Model 3 için şu anda önemli teslimat gecikmeleri olduğunu belirtiyor. Foruma, Tesla’nın Model 3’ün ertelenmiş teslimatı ile ilgili 8 Mart’tan bu yana 4 bin 500’den fazla yorum yapıldı.

GECİKME İÇİN FARKLI GEREKÇELER SUNULDU

Özellikle Tesla forumundaki şikayetler, 2022’nin ikinci çeyreği için planlanan Model 3 standart modellerinin teslimatını kapsıyor. Birçok müşteriye göre, teslimatlar artık yıl sonuna, hatta gelecek yılın başına ertelendi. Bu gecikmenin nedeni ile ilgili olarak, şu anda tüm otomobil endüstrisinin mücadele ettiği yazılım sorunlarından teslimat sorunlarına kadar birkaç farklı gerekçe gösteriliyor.

Bir müşterinin foruma yazdığına göre, 12 Aralık 2021’de Model 3 modelini sipariş etmesine karşın, teslimat tarihi başlangıçta Mayıs 2022 olarak verildi ve şimdi 27 Kasım ile 11 Ocak arasına ertelendi.

TESLA’NIN CEVABI

Tesla ise bir müşterinin yorumuna cevap olarak “Küresel tedarik zinciri zorluklarıyla karşı karşıya olduğumuz için aracınızın teslimatı beklenenden daha uzun sürebilir” şeklinde karşılık verdi.

Tedarik zinciri sorunları tüm otomobil endüstrisini etkiliyor. Bu nedenle Tesla forumundaki bazı kullanıcılar, üreticinin öncelikle yüksek marjlı modeller sunmak istediğini ve bu nedenle Model 3’ün teslimatını ertelediğini de düşünüyor.

Güner Kızıl

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin