asgari

Almanya’da saatlik asgari ücrete zam

Almanya Çalışma Bakanı Hubertus Heil, ZDF kanalındaki Morgenmagazin programında yaptığı açıklamaya göre, asgari ücretin yoksulluğa karşı direncini koruyabilmesi için 12 Euro’ya yükseltildiğini duyurdu. Zamlı tarife, parlamentonun onayından sonra 2022 yılının Ekim ayından itibaren uygulamaya konulacak.

Advertisement

9,82 Euro’dan 12 Euro’ya çıkarıldı

Almanya’da saat başına ödenen asgari ücret 9,82 Euro iken Temmuzdan itibaren saatlik ücretlerde bir düzenlemeye gidilerek 10,45 Euro olacak ve hemen 3 ayın sonunda 1 Ekimden itibaren 12 Euro’ya çıkarılacak. Yapılacak bu artış önceki zam oranlarından bağımsız olarak bir defaya mahsus olarak uygulanacak.

Yapılan zamma ilk tepki işverenlerden geldi

İşçiler yapılacak bu zamdan hayli memnunken, ilk tepki işverenlerden geldi. BDA, Rainer Dulger, Asgari Ücret Komisyonu’nun ücret sınırını belirleme sözleşmesinin siyaset tarafınca bozulduğunu ileri sürerken, DGB (Alman Sendikalar Birliği), işverenlerden gelen negatif eleştiriye itirazda bulundu.

BDA’nın yaptığı eleştirinin gerçeklikten uzak olduğu ifade edildi. Alman Sendikalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Stefan Körzell Ekim ayından itibaren uygulanacak artışın, çalışan kişilerin yaptığı işleri, bir nevi takdir etme olduğunu ifade etti.

Gelecek yıllardaki ücret ayarlamaları yine Asgari Ücret Komisyonu’nca karar bağlanacak. 2024 yılından itibaren geçerli olacak zamların ise 30 Haziran 2023 tarihinde alınması bekleniyor.

(BK)

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin