Almanya

Almanya’da neler oluyor? Halka “Sıcak suyla duş almayın” önerisi

Almanya’nın Ekonomi Bakanı Robert Habeck, Almanya’da yaşayan kişilere enerji tasarrufu konusunda bir takım önerilerde bulundu.

Advertisement

Rusya – Ukrayna savaşının etkileri, diğer ülkeler üzerinde uzun süre devam edecek gibi görünüyor. Doğalgazın % 55’i, kömürün %45’i ve petrolün % 35’ini Rusya’dan temin eden Almanya’da savaş sonrası elektrik ve doğalgaza %100’ün üzerinde zam gelirken gelen bu zam bir haneye 600 Euro şeklinde yansıdı. Bakan Habeck ise enerji krizi yaşanmaması adına bir takım tasarruf alma kararına vardı.

Rus fosil yakıtlarına olan bağımlılığı minimuma indirmek için enerji tasarrufu yapmaya başlamaları gerektiğini söyleyen Bakan Habeck, araba kullanmak yerine bisiklete binmeyi, işverenlere ise evden çalışma modelini benimsemelerini önerdi. Buraya kadar olan kısım kabul edilebilir ancak devamındaki öneriler yok artık dedirtti.

Evi ısısısın azami olarak 17 dereceye kadar tutulmasını, ısı kaybı olmaması için perdelerin kapatılmasını ve evde kazak ile dolaşılmasını öneren Başkan, gerekmediği müddetçe sıcak duş almama konusunda da uyardı. Halkın bu duruma nasıl tepki göstereceği ise merak konusu oldu. Peki, siz bu öneriler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

(BK)

Kaynak: Oktan Erdikmen

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin