işsizlik

Almanya’da işsizlik parası alırken, ek iş yapabilir miyim?

İşsizlik parası alan kişilerin, yardım süresinde bir hafta için 15 saate kadar, serbest mesleklerde ise 18 saate kadar çalışma hakkı bulunur. Bu işlerden elde edilen gelirler, işsizlik parasını etkilemez iken 165 Euro’yu geçen meblağlar, işsizlik parasından kesilir.

Advertisement

İşsizlik parası nasıl ve ne kadar alınır?

Almanya’da işsizlik parası birinci basamak işsizlik parası ve ikinci basamak işsizlik parası olmak üzere iki şekilde ödenir.

Birinci basamak işsizlik parasını alabilmek için kişilerin sağlaması gereken şartlar; işsiz kalmak ve iş ajansında işsiz olarak kayıtlı bulunmak, 65 yaşını doldurmamış olmak ve işsizlik süresinin başlamasından hemen öndeki son iki yıl içinde minimum 12 ay sigortalı çalışmış olmaktır. Ödenek işsizlik maaşının ne kadar olacağı, öndeki aylarda çalıştığı maaşa göre belirlenecektir. Son iki yıl içinde alınan maaşın ortalama yüzde 6 ile yüzde 67’si olarak verilir.

İkinci basamak işsizlik parası için ise, 15 yaşını doldurmuş ve 65 yaşını aşmamış olmak, sağlık bakımından çalışabilir durumda olmak, işsiz olmak ve birinci basamak işsizlik maaşı hakkının bulunmaması, Almanya’da ikamet etmek, işsizlik parası için yazılı başvuruda bulunmak ve kendi ile aile üyelerinin giderlerini karşılamaktan mahrum olmaktır.

İkinci basamak işsizlik yardımları da değişkenlik göstermektedir. Örneğin;

  • Yalnız yaşayan kişi ya da eşi olmadan çocukları ile birlikte yaşayan kişi: 359 Euro
  • 15 yaşını doldurmuş ama 18 yaşını doldurmamış çocuk: 287 Euro
  • Reşit olan eş ya da evli olmadan işsiz kişi ile birlikte yaşayan reşit kişi: 323 Euro
  • 6-13 yaş arasındaki çocuk: 251 Euro
  • 0-5 yaş arasındaki çocuk: 215 Euro

İş ödeneğine başvuru yapmak ve işsiz kaldığınız süre içinde giderlerinizi karşılamak iç in sizde işsizlik maaşına başvuruda bulunabilirsiniz. Detaylar için sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

(BK)

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin