patlama

Almanya’da herkesi korkutan patlama sesi

Dün (Cuma) saat 17:10’da Almanya’da yaşayan yüzbinlerce kişi büyük bir patlama sesi ile irkildi. Bir çok kişinin korkup polisi aramasına sebep olan olayda bazı kişiler “O kadar etkiliydi ki evimiz bile sallandı” diye yorumlarda bulundular. Bazıları patlamanın bir tatbikat ile alakalı olduğunu düşünse de olayın aslında son derece ciddi bir askeri müdahale olduğu anlaşıldı.

Uçaktan haber alınamayınca

Alman askeri yetkililerin yaptığı açıklamaya göre Alman hava sahasına giren bir uçak ile telsiz bağlantısı kesildi. Uçağın kaçırılmış olma veya kontrolden çıkmış olma ihtimalini göz önünde bulunduran yetkililer, bu gibi durumlarda askeri uçakları harekete geçiriyorlar. Dün de öyle oldu ve Bavyera’dan iki askeri jet havalandı. Jetler, cevap alınamayan yolcu uçağına kısa sürede ulaşmak için hız yaparak ses duvarını aştılar. Bu esnada da patlama sesi meydana geldi. Bir uçağın ses duvarını aşması için saatte yaklaşık 1200 km/h hızla gitmesi gerekiyor.

80 kilometre çevrede duyuldu

Patlama sesi Frankfurt ve yaklaşık 80 kilometre çevresinde duyuldu. Verilen bilgiye göre jetler kısa sürede yolcu uçağına ulaştılar ve pilot ile göz teması kurdular. Olayda herhangi tehlikeli bir durumun olmadığı anlaşıldı ancak yine de jetler uçağa Almanya hava sahasını terk edene kadar Belçika’ya kadar eşlik ettiler. Bazı kaynaklar temas kesilen yolcu uçağının Kuveyt’ten geldiğini ve Londra’ya uçtuğunu yazdılar.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin