engelli

Almanya’da engelli bireylerin hakları nelerdir?

Zihinsel ya da fiziksel, yaralanma gibi rahatsızlıklar nedeni ile duyu ya da işlevi kısıtlanan kişilere engelli denir. Engellilik hali doğuştan gelebileceği gibi sonradan maruz kaldığı hastalıklar neticesinde de ortaya çıkabilir. Engelli deyince pek çok kişinin aklına tekerlekli sandalye geliyor olsa da kronik ve ruhsal hastalıklarda engellilik çerçevesinde sayılır. Sizler için engelli bireylerin alabilecekleri destekleri derlerken, haklarına da değinmek istedik.

Advertisement

Almanya’da devlet engelli bireylere nasıl destek sağlıyor?

Alman devleti, engelli bireylerin hayatta maruz kaldıkları dezavantajları bir nebzede olsa ortadan kaldırabilmek için onlara desteklerini sunmaktadır. Buna ise dezavataj tazminatı denilir. Engelli kimselerin aldıkları destekler; iş arayışı ve mesai esnasında yardım, çocuk bakım masraflarına yardım, erken emeklilik hakkı, daha az vergi, özel tıbbi bakım ve evde yardım hizmeti ile ücretsiz toplu taşıma kullanımı.

Engelli olan herkesin destek alamayacağını eklemek isteriz. Alabileceğiniz desteğin ölçüsü kişisel durumunuza bağlı olmaktadır. Devletin sunduğu desteklerden faydalanabilmek için öncelikle engelli kimlik kartınızın olması gerekir. Kimlik kartı alabilmek için sağlık raporunuzu, başvuru esnasında yetkililere teslim etmelisiniz. Oturum izniniz hangi durumda olursa olsun engelli kimlik kartı için başvuruda bulunabilirsiniz.

Engelli çocuklar için nasıl, nereden destek bulabilirim?

Engelli küçük çocuklar için belediyenize yahut bölgenize bağlı olan gençlik dairesi yetkilileri ile görüşebilirsiniz. Sizden sorumlu gençlik dairesini www.jugendaemter.com adresinden öğrenebilirsiniz. Çocuklarınız için www.bvkm.de adresinde Türkçe hazırlanmış yardım broşürüne ulaşabilirsiniz. Engeli olan çocukların, diğer çocuklar ile birlikte eğitim alması, bu ülkede teşvik edilen bir durumdur. Ancak ihtiyaç doğrultusunda gelişimlerini sağlayacak şekilde hazırlanmış okullarda mevcuttur. Bu okul listesi içinde gençlik dairesine yahut gençlik göç danışma merkezine gidebilirsiniz. Engelli bireylerin hakları ve diğer sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.

(BK)

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin