enflasyon

Almanya’da enflasyon son 30 yılın en yüksek seviyesinde

Almanya’da yüksek enflasyon nedeniyle Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) gevşek para politikasına yönelik hoşnutsuzluk arttı. Alman iş dünyası ECB’nin tahvil alımlarını ve sıfır faiz politikasını “yüksek enflasyon” nedeniyle eleştirmeye başladı.

Alman basınına yansıyan haberlerde, Almanya Dış Ticaret Birliği (BGA) Başkanı Dirk Jandura, ECB’nin yanlış yaptığını belirterek, bankanın para politikasındaki gevşek tutumunun ciddi yan etkilere yol açtığını savundu.

Jandura, “ECB’nin kriz zamanlarında kamu maliyesinin istikrara kavuşturulmasına yardımcı olduğu gerçeği siyasi olarak haklı olabilir ancak uzun vadede değil. Uzun vadede ise bu paranın değerini yok ederek para birimine olan güveni tehlikeye atıyor.” değerlendirmesinde bulundu ve ECB’ye gevşek para politikasını sonlandırma çağrısı yaptı.

Almanya Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DHIK) Başkanı Peter Adrian ise ECB’nin yüksek enflasyon karşısında ECB’nin stratejisini eleştirerek, ECB’nin hala “gevşek para politikasından gerçek bir çıkış sinyali vermediğinden” endişe duyduklarını belirtti.

Alman El Sanatları Merkez Birliği (ZDH) de mevcut fiyat dinamiklerinin uzun vadede kalıcı olmaması için ECB’nin daha temkinli bir para politikası yönünde ilk sinyalleri bir an önce vermesi gerektiğini hatırlattı.

Almanya’nın bilgi, iletişim ve yeni medya sektörlerini temsil eden BITKOM Başkanı Achim Berg ise artan ham madde ve enerji fiyatları, karbon fiyatlandırması, kalıcı tedarik darboğazları ve birçok ürün ve mal için aşırı talep gibi çeşitli enflasyon faktörleriyle ilgili endişelerini dile getirerek, “Merkez bankaları, sürekli bir süper ucuz para politikasıyla yangını körüklememeli.” değerlendirmesinde bulundu.

– ECB enflasyonu körüklüyor mu?

Alman ekonomisinin temsilcileri ve bankalar, son aylarda ECB’yi aslında kontrol altında tutmak istediği enflasyonu “para dağıtarak” körüklemekle suçlamaya başladı.

ECB ise 16 Aralık’taki Yönetim Konseyi’nin son toplantısında piyasa beklentileri doğrultusunda, faiz oranlarında değişikliğe gitmezken, Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nın (PEPP) Mart 2022’de sona ereceğini teyit ederek, gevşek para politikasının sona ereceğine dair ilk sinyalleri verdi.

Bunun yanında, ECB, hala milyarlarca devlet ve şirket tahvilleri satın almaya devam ederken, Varlık Satın Alma Programı (APP) kapsamında ikinci çeyrekte 40 milyar avro ve üçüncü çeyrekte 30 milyar avro aylık net alım yapacağını bildirdi. Bankanın PEPP’deki tahvil portföyüyle 2024 sonuna kadar yeniden yatırım yapacağı kaydedildi.

ECB Başkanı Christine Lagarde, mevcut koşullara göre 2022’de faiz artışı öngörmediklerini ve gelecek yıl sıfır faiz politikasına devam edilmesi gerektiğini belirtti.

Lagarde, Avro Bölgesi’nde yüksek enflasyona neden olan enerji fiyatlarının 2022 sonuna kadar ciddi şekilde düşeceğine inanmak için nedenleri olduğunu belirterek, “Kambur gibi görünen bir enflasyon profili görüyorum. Kambur er ya da geç azalacak. Enflasyonun 2022’de düşeceğini öngörüyoruz ve bundan eminim.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Merkez Bankası (Fed), yüksek enflasyon nedeniyle 2022’de üç faiz artırımı öngörürken, İngiltere Merkez Bankası’nın politika faiz oranını hemen yükseltmesi de özellikle ithal enflasyon riski nedeniyle ECB üzerindeki baskıyı artırıyor.

ECB, eylülde 2022 için yüzde 1,7 olan enflasyon öngörüsünü 16 Aralık’ta yüzde 3,2’ye yükseltti.

– Almanya’da enflasyon 30 yılın en yüksek seviyesinde

Almanya’da Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) verileri ekimde yüzde 4,5 olan yıllık enflasyon, enerji fiyatları ve salgının etkisiyle kasımda yüzde 5,2’ye çıkarak yaklaşık son 30 yılın en yüksek seviyesine ulaştığına işaret ediyor.

Almanya’da tüketici için alışılmadık derecede yüksek enflasyon iyice hissedilirken, fiyat artışının ECB Başkanı Christine Lagarde gibi merkez bankacıların ve ekonomistlerin çoğunun savunduğu “geçici” olacağı görüşüne dair şüpheler de artıyor.

Bir asır önce Weimar Cumhuriyeti’nde (1918-1933 dönemi) görülen ve tüketicilerin satın alma gücünü çökerten hiper enflasyondan dolayı “enflasyon” Almanya’da her zaman hassas bir konu olarak görülüyor.

Lagarde, enflasyonun, enerji fiyatlarındaki artış, ekonomik toparlanma ile birlikte talebin artması ve tedarik sıkıntılarından kaynaklandığını belirterek, “Enflasyonun yakın vadede daha da yükseleceğini ancak önümüzdeki yıl içinde düşüşe geçeceğini öngörüyoruz.” değerlendirmesinde bulunuyor.

(Aj)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin