akaryakıt yardımı

Almanya’da yaşayanları sevindirecek akaryakıt yardımı

Almanya’da dar gelirli ailelerin hızla artan akaryakıt fiyatları karşısında güçlük çekmelerinin önüne geçmek adına SPD ve Yeşiller ile FDP’den oluşan Alman Federal Hükümeti yeni bir destek paketi hazırlıyor.

Advertisement

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısından bu zamana kadar hızla artış kaydeden akaryakıt fiyatlarında hem orta hem de dar gelirli aileleri rahatlatacak bir model üzerinde çalışan koalisyon hükümetinde öneri Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil’den geldi.

Federal Maliye Bakanı Lindner’de ‘benzincide indirim’ modelini ortaya atmıştı

Maliye Bakanı Christian Lindner daha önce benzincilerde indirim yapılması için bir model ileri sürmüştü. Fakat söz konusu modelin dar gelirlilerden ziyade araç sahibi varlıklı kişileri rahatlatacağına dair eleştiriler yöneltilmişti. Yapılan eleştiriler neticesinde ise teklif reddedilmişti. Reddedilen teklifin ayrıca iklim koruma siyaseti ile bağdaşmayan bir yöntem olacağı aynı zamanda petrolün yüzde 30’dan çok kısmını Rusya’dan tedarik eden Almanya’nın dolaylı yoldan Putin’in kasasını dolduracağına dair yapılan sert eleştirilere de sebebiyet vermişti.

Akaryakıt yardımı maaş ile birlikte ne kadar ödenecek?

Mobilite yardımı modeli devlet desteğinin, dar ve orta gelirli vatandaşların maaşlarına ilave edilerek ödenmesi planlanıyor. Bild sitesinde yer alan habere göre üzerine çalışılan modelde,

  • Ayda 2 bin Euro’ya kadar maaş alan bir bireyin aylık 50 Euro,
  • Ayda 2 bin – 3 bin Euro aralığında maaş alan bir kişinin aylık 35 Euro,
  • Ayda 3 bin- 4 bin Euro aralığında maaş alan bir kişinin aylık 20 Euro akaryakıt yardımı alması bekleniyor.

Yapılacak destek ödemesinin Alman hazinesine bir ayda 1 milyar Avro ilave yük getireceği düşünülüyor. Yapılacak ödemenin üç aylık bir zaman dilimi için sunulması düşünülüyor.

(BK)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin