Almanya
Advertisement

Almanya’da 4 kişilik ailenin faturası 4 bin Euro’ya dayandı

Rusya ile Ukrayna’daki savaştan en fazla etkilenen ülkelerden biri Almanya oldu. Ülkede savaşın başlamasından bu yana bazı gıda maddelerine erişim sorunu yaşanırken, enerji ve ısınma konusunda da büyük endişeler yaşanıyor.

Enerjide artan maliyetleri karşılama konusunda zorluklar yaşayan enerji şirketleri, ekstra maliyetleri vatandaşın cebine yansıtıyor. Bu konuda merakla beklenen ek gaz maliyeti açıklandı.

ZDF’nin aktardığına göre, gaz şebekesi operatörlerinin ortak girişimi Trading Hub Europe (THE) ek maliyet hesaplamasını sundu. Tüm tüketiciler için gaz ek ücreti kilovat saat başına 2.419 sent olarak belirlendi. Buna göre doğal gaz, Ekim ayından itibaren Almanya’da milyonlarca insan için daha pahalı hale gelecek.

480 EURO EK MALİYET

Ortalama dört kişilik bir hane için bu, yıllık 20.000 kilovat saat tüketime dayalı olarak KDV hariç yılda yaklaşık 480 Euro’luk ek bir yük anlamına gelir. 5.000 kilovat saate sahip tek bir hane için maliyetler yaklaşık 120 Euro daha fazla olacak.

GAZ FİYATLARI ŞİMDİDEN REKOR BİR SEVİYEYE ULAŞTI

Karşılaştırma portalı Verivox tarafından yapılan bir analize göre, hane başına ortalama maliyetler Ağustos 2021’den bu yana yüzde 184 arttı ve bir yıl içinde neredeyse üç katına çıktı.

YILLIK 4 BİN EURO DOĞAL GAZ MASRAFI

Verivox’a göre, gaz fiyatı kilovat saat başına neredeyse 18 sente yükseldi.

20.000 kWh gaz tüketimi olan bir aile, 2021 yılı ağustos ayında yıllık 1.258 Euro öderken, şu anki ortalama 3.568 Euro ödüyor. Buna Ekim ayına ait doğalgaz ek ücretini de eklenince, maliyetler 4.051,80 Euro’ya çıkıyor. Ağustos 2021’e kıyasla üç kattan fazla anlamına geliyor.

FATURALARA KASIM AYINDA YANSIYACAK

Ek ücretin ödemesi, Ekim ayının başından itibaren geçerli olacak. Ancak Bakanlığı’na göre bu ek ücret faturalara hemen değil biraz gecikmeli olarak yansıyacak.

Bakanlık, verginin ilk kez, muhtemelen Kasım veya Aralık aylarında faturalarda görünmesini bekliyor.

Bununla birlikte, Federal Enerji ve Su Endüstrileri Birliği (BDEW), bazı tedarikçilerin müşterilerine 1 Ekim’den itibaren ek ücret için fatura kesmesini bekliyor. Bakanlığa göre, ek ücret aylık olarak faturalandırılıyor ve her üç ayda bir ayarlanabiliyor.

Güner Kızıl

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin