Almanya: Gerekirse sınırları kapatırız

1917
Almanya

Tatil

Almanya: Gerekirse sınırları kapatırız

Şu ana kadar milyonlarca kişi Koronavirüs aşısı oldu. Bir çok bölgede vaka sayılarında gerileme var. Fakat buna rağmen rahat bir nefes alamıyoruz. Çünkü mutasyona uğrayan virüs şekilleri tehlikeyi hala üst seviyede tutuyor. Almanya bir yandan aşılamayı hızlandırmaya çalışırken, bir yandan da değişime uğrayan virüsü ülkeden uzak tutmak için çare arıyor. Avusturya’nın Tirol bölgesi ile Çekya’da, ortaya çıkan yeni mutasyon vakaları nedeniyle yüksek riskli bölgeler listesine alındı. Alman yetkililer, bugünden (pazar) itibaren bu bölgeden geleceklere sınırda sıkı kontroller uygulayacak. Bu bölgelere olan tren ve otobüs seferleri durduruldu. Sadece Alman vatandaşlarının veya ülkede oturum müsaadesi olanların bu bölgelerden gelmesine izin veriliyor. Bunun yanı sıra son vaka olayları nedeniyle Slovakya da yüksek riskli ülkeler listesine alındı.

Sınırlarda hangi önlemler alınacak?

Yeni virüsün büyük bir tehlike olmasını engellemek isteyen Alman yetkililer, “gerekirse sınırlarımızı kapatırız ve sıkı önlemler alırız” diye açıklama yaptılar. Görüş bildiren sınır bölgelerdeki eyalet başbakanları “Süreci iyi takip etmek gerekiyor. Tehlikeli bir durum tespit edilirse gerekirse sınırları kapatıp kontrolleri üst seviyeye çıkarırız” dediler. Sınırların kapanması araç trafiğinin tamamıyla duracağı anlamına gelmiyor. Böyle bir durumda bir çok noktaya ek görevliler yerleştiriliyor ve bunlar ülkeye karayolundan girmek isteyenleri daha sıkı bir denetimden geçiriyorlar. Almanya’da yaşayanlar ülkeye girebiliyor ancak test sonucu ve elektronik kayıt yaptırdıklarını gösteren belge isteniyor.

İlginizi Çekebilir
Havalimanında 570 Euro maske cezası

Bekleme süresi uzuyor

Yapılan kontroller nedeniyle sınır bölgelerinde uzun bekleme süreleri oluşuyor. Yük taşıyan araçların geçiş süresi de uzuyor. Gümrük işlemleri şu an geçmişe nazaran zaten daha uzun sürüyor. Olası bir kapanmada bu sürenin daha da uzayabileceği belirtiliyor.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin