Euro
Advertisement

875 Euro daha fazla ödüyorsunuz

Bu yıl turizm sektöründe hissedilir bir hareketlilik yaşanıyor. Son iki yıldır koronavirüs sebebiyle evde kalmayı tercih edenler, bu yıl adeta yurtdışında tatil yapma yarışına girdi. Ne yazık ki piyasadaki fiyatlarda da önemli değişiklikler oluyor. Yapılan son araştırmaya göre bu yılın başındaki fiyatlar ile şu an sunulan tatil fiyatları arasında büyük fark var. Seyahat sitesi HolidayCheck’in yaptırdığı araştırmaya göre bu yıl ocak ayında sunulan tatil fiyatları şu an yüzde 30 zamlandı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu tatil bölgelerine seyahat etmek için uçak biletini ve otelini kısa süre önce satın alanların cebinden daha fazla para çıktı.

Aradaki fark yüzde 50

Yapılan araştırma, Yunanistan ve Mısır’daki tatil paketi fiyatlarındaki artışın yüzde 50’ye vardığını gösterdi. Uzmanlar “Normalde Last Minute tatil imkanları daha avantajlı oluyor. Tatilini erken alan değil, son anda alan avantajlı çıkabiliyor. Ancak bu yıl durum çok farklı. Akaryakıt fiyatlarının yükselmesi, personel sıkıntıları, uçuşların iptal olması, otellerin dolu olması gibi etkenlerden dolayı tatil fiyatlarında önemli artışlar oldu” değerlendirmesinde bulundular.

Türkiye tatili alacaklar şanssız

Elde edilen sonuç fiyatların hala arttığını gösteriyor. Son bir aya bakıldığında bile önemli fiyat farklılığı göze batıyor. Örneğin Türkiye tatil paketlerinde haziran ortası ile temmuz ortası arasındaki fiyat farkı bile yüzde 25’i buluyor. İspanya’a bu fark yüzde 15. Yani hala tatilini satın almayanlar ve bundan sonraki dönem almayı planlayanların cebinden daha fazla para çıkacak. Bu kişiler beklemeyip tatillerini önceden satın alsalardı önemli tasarruf sağlamış olacaklardı. Çocuklu bir ailenin Türkiye’de beş yıldızlı bir otelde 3500 Euro’yu bulan tatil fiyatı (Uçak dahil) örnek olarak alındığında şöyle bir sonuç çıkıyor: Bu aile tatilini bir kaç ay önce satın alsaydı fiyat yüzde 25 daha düşük olacaktı ve aile 875 Euro daha az ödeyecekti.

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin